Slovenya Asgari Ücret 2022

Slovenya Asgari Ücret 2022 bakımından, birçok ülkeye nazaran oldukça iyi durumdadır. Slovenya’da yaşamayı ve hayatınızı devam ettirmeyi düşünüyorsanız bu ücret size yeterli gelecektir. Bu maaşı kazanan kişilerin yaşam standartları marketlerdeki fiyatların çok uygun olması nedeniyle oldukça rahattır. Yine de bilgilenmek için Slovenya yaşam maliyetlerini ve masraf kalemlerini detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bu tarz yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir. İlginizi çeken ülkeler ile alakalı birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Slovenya Asgari Ücret 2022

Konum olarak Avrupa kıtasının güneyinde konumlanan ve ülkenin bir bölümünün balkanlarda yer almasıyla dikkat çeken Slovenya’nın asgari ücreti 992 dolardır. Türk lirasına çevirdiğimizde ise güncel kurdan bu para 14900₺ – 15000₺ civarına denk gelmektedir. Bu da Dünya standartlarına bakıldığında oldukça iyi bir ücret olarak göze çarpıyor. Türkiye ekonomisi ile kıyasladığımızda ise bizden çok daha ileride olduklarını söylemek mümkündür.

Bu yazımıza benzer Somali Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Slovenya Yaşam Maliyeti 2022

Slovenya Yaşam Maliyeti
Slovenya Yaşam Maliyeti

Eğer Slovenya’da yaşamak veya bir gezi ile seyahat etmek istiyorsanız oradaki ürün ve hizmetlerin ücretlerini sizlere aktarmamız çok yararlı olacaktır. Özellikle alım gücü açısından oldukça avantajlı bir ülke olan Slovenya’nın yaşam maliyeti ve bir takım ürünlerin fiyatları şu şekildedir:

  • 250 gram ekmek: 0,58€
  • 12’li yumurta: 2.15€
  • Bir litre süt: 0,9€
  • Sineme bileti: 6.2€
  • Toplu taşıma bileti: 1.2€

Bu verilere bakıldığında dışarıdan bir ülke vatandaşı için fiyatlar ortalama fakat Slovenya’da çalışan ve maaş alan bir kişi için oldukça ucuz bir ülke. Tek dezavantajı ev kiraları merkeze yakınlığı ve ilçede bulunup bulunmamasıyla ilgili değişiyor. Ev kiraları Slovenya’da biraz fazladır.

Slovenya Yaşam Şartları

Ülke içerisinde ortalama maaş 2200$ civarındadır. Fakat asgari ücret ise 992$’dır. Ortalama maaş alan bir çalışan hayatını çok rahat yaşıyor. Asgari ücret alan kişilerin de alım güçleri iyi olduğu için bir sıkıntı yaşamıyorlar. Bir odalı ev için kira fiyatı 470€ iken şehir merkezinden uzak bir ev için 375€ kira isteniyor. Özellikle kuzey kesimlerinde bulunan dağlık alanlarda kış ayları oldukça soğuk ve kar yağışlı geçiyor.

Bu yazımıza benzer Suudi Arabistan Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Slovenya Ekonomisi Nasıldır?

Slovenya’da bulunan Sava ile Drava nehirlerinin sulamış olduğu ovalarda tarım ön plana çıkıyor. Bu ülkenin başlıca tarım ürünleri Buğday, patates ve mısırdır. Özellikle bağcılığın yaygın olduğu Maribor şehrinde şarap üretimi yapılıyor. Ülke ekonomisi büyük oranda sanayi ve hizmet sektörüne dayanıyor. Oldukça gelişmiş olan İmalat sanayi de otomotiv, elektronik, ilaç ve kağıt sanayi başı çekiyor.

Slovenya Nüfusu

Slovenya bağımsızlığını ilan ettiğinden beri Türkiye ile saygı ve dostluk çerçevesinde bir ilişki içerisindedir. İki ülke arasında ticari ilişkiler de her yıl daha da güçleniyor. Slovenya’nın nüfusu 2 milyondur. Başkent Lubyana’da 280 bin civarı insan yaşıyor. Bu insanların resmi dilleri Slovence olmasına rağmen büyük çoğunluğu İtalyanca konuşuyor.

Slovenya İş Fırsatları

Slovenya’da iş olanakları oldukça fazla olduğu için dışarıdan gelen biri burada çok rahat iş bulabilir. Ülkede işsizlik oranı çok azdır. Slovenya iş imkanları olarak genellikle yazılım, elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, giyim ve gıda sektörü gibi alanlarda daha çok işçi tercih ediyor. Fakat şuanda en çok iş ilanları muhasebe, asistan, bankacı, tarım işçisi gibi meslekler üzerinden ilerliyor. Slovenya iş fırsatlarını bu şekilde değerlendirebilirsiniz. İnternetten veya çeşitli kaynaklardan araştırmalarınızı yapabilirsiniz.

Slovenya Asgari Ücret Ne Kadar?

Slovenya Asgari Ücret 992 Dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli bilgileri sizler için derledik. Tüm detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülke ekonomisinin oldukça iyi olduğu Slovenya’da çalışma durumları ve seyahat hakkında da verileri sizler için hazırladık.

Minimum ücret ve yaşam maliyetleri ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Slovenya Asgari Ücret 2022 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazımızı Değerlendirin.

Yorum yapın