Belarus Asgari Ücret 2022

Belarus Asgari Ücret 2022 bakımından, birçok ülkeye nazaran oldukça geri planda kalmıştır. Belarus’ta yaşamayı ve hayatınızı devam ettirmeyi düşünüyorsanız bu ücret size yeterli gelmeyebilir. Bu maaşı kazanan kişilerin yaşam standartları normal bireylere göre düşük olacaktır. O nedenle Belarus yaşam maliyetlerini ve masraf kalemlerini detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bu tarz yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir. İlginizi çeken ülkeler ile alakalı birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Belarus Asgari Ücret 2022

Sovyetlerin izlerini taşıyan ülkede geniş cadde ve sokaklar, zamanda yolculuğa çıkaran etkileyici mimari yapılar, yemyeşil park ve bahçeler ile gezilmesi gereken Belarus’un asgari ücreti 118 dolardır. Türk lirasına çevirdiğimizde ise güncel kurdan bu para 1700₺ – 1800₺ civarına denk gelmektedir. Bu da Türkiye ve Dünya standartları göz önünde alındığında oldukça düşük bir ücrettir. Ülkemiz ekonomik durumu ile karşılaştırıldığında bizden daha geri olduklarını söylemek mümkün. O nedenle Fas, Dünya ülkeleri ekonomi sıralamalarında geri konumdadır.

Bu yazımıza benzer Suudi Arabistan Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Belarus Yaşam Maliyeti 2022

Belarus Yaşam MaliyetiPin
Belarus Yaşam Maliyeti

Doğu Avrupa ülkesi Belarus eski adıyla Beyaz Rusya olarak da bilinmektedir. Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin bir parçası olan Belarus yüzlerce gölü, akarsuyu, doğal yaşamıyla öne çıkan bir coğrafyadır. Yerel lezzetler ve hareketli gece hayatı ile Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği bir ülkedir. Peki Belarus’ta yaşam maliyetleri nasıl? Hangi ürünler ne kadar? İşte o cevaplar:

  • Bir litre Süt: 0.47€
  • 1 litre benzin: 0.61€
  • Yemek, ucuz restoran: 5.60€
  • 1 ekmek: 0.38€
  • 12’li yumurta: 1,10€
  • Ortalama bir pantolon: 35€
  • Apple Watch 12: 529€
  • Şehir merkezinde 1 yatak odalı daire’nin kirası: 264€

Bu verilere bakıldığında dışarıdan bir ülke vatandaşı için fiyatlar çok da pahalı değildir. Fakat Belarus’ta çalışan ve maaş alan bir kişi için oldukça pahalı bir ülke. Asgari ücretle çalışan bir çalışanın iki ayda kazandığı parayla bir aylık daire kirasının ödendiği zor bir hayat yaşanmaktadır.

Belarus Yaşam Şartları

Ülke içerisinde ortalama maaş 224$ civarındadır. Fakat asgari ücret ise 118 dolardır. Bu nedenle yaşam şartları ülke vatandaşları için daha zordur. Eğlence mekanları ve gece kulüpleri bakımından oldukça zengin bir ülkedir. İçeride rahatlıkla sigara içilen bölümler mevcuttur. Restoranlarda olan menülerin arkasında menülerin geçerli olduğu tarih ve işletme müdürünün imzası yer almaktadır. Bu belirlenen fiyatların dışında bir fiyat yazılırsa devlet tarafından çok yüklü cezalar verilmektedir. Avrupa’nın en yeşil ülkelerinden biri olan Belarus’ta geniş park alanları bulunmaktadır. Bu doğal hayatın en önemli figürlerinden biri de Belarus Bizonu’dur.

Bu yazımıza benzer Somali Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Belarus Ekonomisi Nasıldır?

Karasal iklimden dolayı kışları soğuk olan Belarus, gelişmiş sanayisi ve tarım sektörü ile birlikte ihracata dayalı bir ülkedir. Bununla birlikte otomotiv sanayisi de oldukça gelişmiştir. Otomobil, traktör ve araba parçaları üretimi yapılmaktadır. Bununla birlikte kalmayıp beyaz eşya ve elektronik eşya yönünden de birçok üretim yapılmaktadır. Ekonominin temelinde tarım makineleri, inşaat malzemeleri ve bilişim sektörü vardır.

Belarus İş Fırsatları

Türk vatandaşlarının vizesiz olarak gidebildiği Belarus’ta iş imkanı oldukça kolay bulunabilmektedir. İnşaat sektöründe çalışan işçilerin veya mühendislerin Belarus’ta çok rahat çalışabileceğini söyleyebiliriz. Bu tarz ülkeler ucuz ve gelişmekte olduğu için mühendisler buraya yönelmektedir. Birçok Türk inşaat firmaları da burada projeler yürütmektedir. Tekstil ve inşaat’ın yanı sıra gıda sektörüne de yönelenebilir çünkü Belarustan Türkiye’ye gelen aileler Türk ekmeklerini oldukça beğenmişlerdir. Belarus iş fırsatlarını bu şekilde değerlendirebilirsiniz. İnternetten veya çeşitli kaynaklardan da araştırmalarınızı yapabilirsiniz.

Belarus Asgari Ücret Ne Kadar?

Belarus asgari ücret 118 dolardır. Ülke ekonomisi ve yaşam maliyeti hakkında bilgileri sizler için derledik. Tüm detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülke ekonomisinin geri kaldığı Belarus’ta çalışma durumları ve seyahat hakkında da verileri sizler için hazırladık.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Belarus Asgari Ücret yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın