Ana Sayfa » Maaşları » Almanya Öğretmen Maaşları 2024 – Almanya’da Öğretmen Olmak

Almanya Öğretmen Maaşları 2024 – Almanya’da Öğretmen Olmak

Almanya’da Öğretmen Maaşları adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Bildiğiniz üzere öğretmenlik meslek olarak en önemli meslekler arasında yer almaktadır. Bu nedenle bir öğretmenin bir öğrencisine vermiş olduğu ders oldukça önemlidir. Çünkü öğretmenlik küçük yaştaki insanların ilerideki yaşantılarını da etkilemektedir. Bu nedenle bir kişi öğretmenlik mesleğini yapmadan önce iyice araştırması gerekmektedir. Biz de sizler için ülke dışında bir yer olan Almanya’da öğretmenlik yapmak hakkında bilgiler sunacağız. Aynı zamanda en düşük öğretmen maaşı ne kadar olduğu bilgisini aktaracağız. Diğer Maaşları adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Almanya’da Öğretmen Olmak👩‍🏫

Türkiye genelinde öğretmen olmak hakkında az çok bilgi edinebiliriz. Aynı zamanda yaşadıklarımız da bize bu konu hakkında fikir sağlayacaktır. Fakat kardeş ülke olarak adlandırdığımız Almanya’da öğretmen olmak hakkında insanlar pek fikir sahibi değiller. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı’nın başvuru sistemi ile beraber Almanya’da öğretmen olunabilmektedir. Siz de Türkiye genelinde 5 yıllık öğretmenlik görevinizi tamamladığınız taktirde yurtdışında öğretmen olmak için başvuru yapılabilmektedir. Almanya’da iki farklı branşta öğretmenlik yapabilmektesiniz.

  1. Türkçe Öğretmenliği
  2. Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmenliği

Almanya Öğretmen Maaşı 2024👨‍🏫

Almanya Öğretmen Maaşı 2024
Almanya Öğretmen Maaşı 2024

Her ne kadar Türkiye’de öğretmen olmanın anlamı fazla olsa da yurtdışı üzerinde öğretmenlik yapmanın getirisi daha farklı olacaktır. Özellikle Almanya üzerinde bir öğretmen Euro kurunda maaş almaktadır. Bu nedenle ülkemize nazaran daha fazla kazanıldığını söyleyebiliriz.

  • Aylık İlköğretim Öğretmenlik Maaşı: 4510 Euro olarak bilinmektedir.
  • Diğer branşta yer alan öğretmenler ortalama 6000-7000 Euro maaş almaktadır.

Almanya’da Türkçe Öğretmenliği Maaşları

Türkiye üzerinden öğretmenlik okuyup ülkemiz içerisinde 5 yıllık öğretmenlik kariyeri yapan kişiler, yurtdışı programlarına katılmaya hak kazanmaktadır. Böylece Almanya’da Türkçe öğretmenliği yapılabilmektedir. Şöyle bir gerçek de var ki, Türkiye’de kazandığınız paraya ek olarak maaş verilmektedir.

  1. Almanya’da öğretmenlik yapmaya başlayan kişi Türkiye’den öğretmenlik maaşı almaya devam eder.
  2. Almanya’da öğretmenliğe ek olarak 1975 Euro maaş verilmektedir.

Ayrıca dilerseniz bu yazımıza benzer olan Ücretli Öğretmen Maaşları Ne Zaman Yatar? adlı yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Almanya’da Öğretmenler Kaç Saat Çalışılır?

Öğretmenlik mesleği emek gerektiren bir meslektir. Bu nedenle büyük bir çaba sarf etmek gerekir. Bu yüzden öğretmenler normal bir çalışandan daha fazla mesai harcamaktadır. Özellikle Almanya gibi bir ülkede öğretmenlik mesleği oldukça dikkate alınan meslekler arasında yer almaktadır.

  • Almanya’da bir işçi yılda 1.645 saat çalışırken,
  • Öğretmenler ise 1.793 saat mesai yapmaktadırlar.

Tabii ki maaşlar da bu duruma göre ekstra ücretlendirilmektedir.

Almanya’da Okul Öncesi Öğretmeni Olmak

Özellikle son yıllarda özellikle okul öncesi branşı için çok fazla öğretmen alımı gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda ülkemizde de iş ilanı olarak yıl içerisinde Almanya’da okul öncesi öğretmenliği arandığının haberlerini görebilirsiniz. Almanya’nın bu konu hakkında eksiği vardır. Bu nedenle ekstra bir öğretmenin Almanya’da okul öncesi öğretmenliği yaptığı sırada alacağı maaş ise 3.000 Euro olmaktadır.

Ayrıca diğer Maaşları kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Almanya’da Öğretmen Maaşları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Aynı zamanda ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Takip etmeyi unutmayın.

5/5 - (1 Oy)
“Almanya Öğretmen Maaşları 2024 – Almanya’da Öğretmen Olmak” üzerine bir yorum
Yorum yapın