Ana Sayfa » Okunacak Dualar » Depresyonu Bitiren Dua – Anksiyeteye İyi Gelen Dualar

Depresyonu Bitiren Dua – Anksiyeteye İyi Gelen Dualar

Depresyonu Bitiren Dua adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Bu yazımızda depresyon süreci yaşayan kişiler için tavsiyeler vereceğiz. Depresyon, günümüzde psikolojik olarak yaşadığımız doğal bir durumdur. Herhangi bir olaya olan ilgimiz ve olumsuzluklar bizi depresyona sürükleyebilir.

İnsanlar depresyon için dua etmektedirler. Çünkü depresyon sürecini en hafif şekilde atlatmaya çalışırlar. Depresyon denilince aklımıza duygu durumu bozukluğu gelmelidir. Bu durum peşinden anksiyete durumunu da getirmektedir. Bu yüzden depresyon duası okunmaktadır.

Depresyon ve anksiyete için dua etmek bilimsel olarak ne kadar yardımcı olunur bilinmiyor. Fakat psikolojik olarak olumlu gözükse de Allah ile olan ilişkimize kalmış bir durumdur. Özellikle küçük yaştaki kişiler için depresyon durumu ergenlik çağında yaşanmaktadır. Büyüme içgüdüsü ile oluşan durum ergenlik döneminde depresyona sebep oluyor. Bu nedenle ergenler için sakinleştirici dua da bilinmelidir.

Depresyon dediğimiz şey çok yoğun yaşanmadığı sürece kendimiz tarafından kontrol edilebilen bir durumdur. Aynı zamanda depresyonu gidermek için farklı etkinliklere katılmalı hayatı aktif olarak yaşamak gerekir. Evde psikoloji düzeltmek zor bir durumdur. Bu yüzden kafanızı dağıtmanız için farklı aktiviteler yapmanız gerekir. Kendinizi başka şeyler ile dağıtmanız gerekiyor.

Aynı zamanda en çaresiz anda okunacak dua bilinmesi durumunda içsel sıkıntılarımızın rahatlamasına kavuşabiliriz. Allah ile olan iletişimimizi sıkı tutmak her zaman iyidir. Dualar çeşitlidir. Bir çok derdin çözümü için dua mevcuttur. En çaresiz anda okunacak dua da depresyon ile ilgilidir.

Aynı zamanda buna benzer bir yazımız olan Depresyonu İlaçsız Yenenler Yorumları adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İnsanlar dertlerinden hemen kurtulmak isterler. Bunun için de çeşitli çözümler aramaktadırlar. Bir tanesi de Allah’a sığınmaktır. Yani dua etmektir. Dert sıkıntı gideren mucizevi dua sayesinde ruhunuzun hafiflediğini hissedebilirsiniz ve depresyonunuza etki edebilirsiniz.

Psikolojik Sıkıntı Ruhi ve Akli Problemler İçin Yapılan Dualar 

Psikolojik Sıkıntı Ruhi ve Akli Problemler İçin Yapılan Dualar 
Psikolojik Sıkıntı Ruhi ve Akli Problemler İçin Yapılan Dualar 

Bazen herhangi bir sebepten dolayı psikolojik olarak etkilenebiliriz. Etkilendiğimiz psikolojik olay kendimiz ile alakalıdır. Veya gördüğümüz bir şeyden etkileniriz. Sevdiklerimize olanlar da bizi psikolojik olarak etkiler. O halde en ufak durumdan da etkilenebiliriz diyebiliriz.Psikolojik sıkıntılardan kurtulmak için dua etmek bir çözüm olabilir.

Psikolojik nedenler bizi endişeye düşürür. Endişelerimiz günlük hayatımıza kolaylıkla yansır. O yüzden endişe ve kaygı için okunacak dua etmek de gerekir. Özet olarak her türlü olay insan psikolojisini etkilemektedir. Bu yüzden en etkili sıkıntıdan kurtulma duası aşağıda yer alıyor.

La ilahe illallah kable külli şey’in, La ilahe illallah ba’de külli şey’in, La ilahe illallah yabka Rabbüna ve yefni küllü şey’in

Üstte yazılan duayı okumanız takdirde Allah o kişiyi sıkıntılarından kurtaracaktır. Aynı zamanda bir diğer dua ise şu şekilde:

Hasbiyallahü la ilahe illahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim

Anksiyeteye İyi Gelen Dualar

Psikolojik sıkıntılar yaşanan durumda anksiyete de olabiliyor. Anksiyete, kafamızın içerisinde düşündüğümüz gerçekleşmemiş bir durumun sanki gerçekleşiyormuş gibi olmasıdır. Yani kaygı bozukluğudur. Bu gibi durumlarda psikolojik destek almak da önemlidir. Bunlar için psikolog veya psikiyatriye gidebilirsiniz.

Psikolog, sizinle iletişim kurarak sorunlarınızı çözmenizde yardımcı olan kişidir. İlaç yazma yetkisi yoktur. Psikiyatri ise duygu durumunuza bağlı olarak size ilaç yazan kişidir. O yüzden ikisinin de farklı önemli noktaları vardır.

Aynı zamanda anksiyete duaları da mevcuttur. Her problemin çözümü için Allah’a da başvurmak doğrudur. Çözülen problemlerinizin yanında Allah’a şükretmeniz de gerekir.

Ruhsal Sıkıntı Nasıl Geçer

Ruhsal sıkıntıların geçmesi için bir çok yöntem mevcuttur. Bunlardan birkaçını maddeler halinde sizler ile paylaşıyoruz.

  • Depresyon gibi durumlarda kendinizi eve kapatmamalısınız.
  • Kafanızdaki düşünceleri dağıtmak için farklı aktiviteler yapın.
  • Yakınınızdaki bir kişiye durumunuzu anlatın. Destek olması iyi gelecektir.
  • Psikolojik destek alabilirsiniz.
  • Halledemediğiniz durumda psikiyatriye gidip ilaç tedavisi görebilirsiniz.

Göstermiş olduğumuz maddelerin yanında size ilettiğimiz duaları da okursanız depresyon durumundan çıkabilmenize yardımcı olacaktır.

Ek olarak okunacak dualar kategorisindeki diğer yazılarımıza da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Depresyonu Bitiren Dua adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Aynı zamanda ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresini de ziyaret edebilirsiniz. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın!

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın