Ana Sayfa » Okunacak Dualar » Ders Çalışma Duası – Ders Çalışma İsteği Uyandıran Dua

Ders Çalışma Duası – Ders Çalışma İsteği Uyandıran Dua

Ders Çalışma Duası yazımız ile karşınızdayız. Dua etmek bir isteğin yerine getirilmesi için Allah’a yalvarmaktır. Şüphesiz ki dualarımız kabul olacaktır. Özellikle ders çalışmaya başlayan öğrencilerimiz ders çalışma isteği için esma okumaktadır. Bunun nedeni ise zihin açıklığı getirmesi içindir.

Özellikle ders çalışamıyorum dua olarak ne okumalıyım diye merak etmektedirler. Yazımız içerisindeki duaları okuyarak çalıştıkları dersi unutmamaları sağlanmaktadır. Ayrıca dilerseniz diğer okunacak dualar kısmına da göz atabilirsiniz.

Ders Çalışma İsteği Uyandıran Dua

Ders Çalışma İsteği Uyandıran Dua
Ders Çalışma İsteği Uyandıran Dua

Çocukların ders çalışırken akıllarında kalması için ve daha iyi bir şekilde anlayabilmesi için birçok dua vardır. Çünkü bazı öğrencilerimizin ders çalışma isteği olmadığı için bu dualar oldukça önemlidir. Derse odaklanmak için okunacak duanın hangisi olduğunu merak etmektedirler. İşte o dua şu şekildedir:

  • Bismillahirrahmanirrahim Rabbi edhılni müdhalen sılah ıdkin ve ahricni muhrace sıdkın ve’c’al li min ledünke sultanen nasira.

Ders Çalışırken Zihin Açıklığı İçin Dua

Bazı öğrenciler için ders çalışmak adeta bir zulümdür. Çünkü canı istemedikleri için ama zorla ders çalışınca akılda hiçbir şey kalmamaktadır. Bu yüzden çocuğun ders çalışması için dua eden ebeveynler çok fazladır. Çocuklarının ders çalışırken zihninin açılması için birçok dua bulunmaktadır. İşte ders çalışmayan çocuğa dua şu şekildedir:

Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)(c.c.)’ın adıyla; Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.

Derse Odaklanma Duası

Ders çalışmak ne kadar zahmetli bir iş olsa da düzenli ve programlı çalışarak istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz. Bu yüzden sıkılmadan, usanmadan çalışmak çok önemlidir. Fakat tabi ki bir süre sonra sıkılabilirsiniz. Bunun için derse odaklanmak için okunacak dualar sayesinde dersinize tekrar odaklanabilirsiniz. En etkili dualardan biri ise şu şekildedir. “Rabbimiz! Katından bize rahmet ver ve işimizi kolaylaştır, bizi rüşde (başarıya) eriştir.” Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Hayatımı Değiştiren Şahmeran Duası yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ders Çalışmak İstemeyen Çocuğa Okunacak Dua

Ders Çalışmak İstemeyen Çocuğa Okunacak Dualar sayesinde çocuğunuz eğer ders çalışmıyorsa ona zihin açıklığı getirebilirsiniz. Bu son derece normal bir olaydır eğer çocuğunuz sıkıldıysa bir süre ders çalışmak istemeyecektir. Bu yüzden onu zorlamak yerine birkaç gün serbest bırakmalısınız. Fakat daha sonrasında yine çalışmamaya devam ediyorsa bu ciddi bir sorundur. Bunun için ders çalışma isteği uyandıran dua etmelisiniz.

Ders Çalışma İstek Duası

Özellikle üniversite sınavına girecek öğrenciler ders çalışmaktan sıkılıp ara vermek isteyebilirler. Bu gayet normal bir olaydır. Fakat daha sonrasında tekrar ders çalışmaya devam etmek zorundalardır. Genellikle bu dönemde öğrenciler çok fazla geri çalışmak istemezler. Bu yüzden onlara derse odaklanma duası okunmaktadır. işte Ders Çalışma İstek Duası şu şekildedir:

  • Bismillahirrahmanirrahim Allahümme ahricna min zulumatil vehmi ve ekrimna bi nuril fehmi veftah Aleyna ebvabe fadlike venşur Aleyna hazaine.

Ders Çalışma İsteği Getiren Dua

Ders çalışırken okunacak dualar çok önemlidir. Çünkü akılda daha kalıcı olması için bu dualar edilmektedir. Önemli bir sınava girmeden önce veya hedeflerinize ulaşmanız için planlı ve programlı ders çalışıp başarılı olmanız gerekmektedir. İşte Ders Çalışma İsteği Getiren Dua şu şekildedir:

  • Bismillahirrahmanirrahim Rahmetike bi Rahmetike ya Erhamerrahim.” Bir kimse derse başlamadan önce bu duayı 3 veya 7 kere okursa; Allah(c.c.) onun anlayış gücünü artırır.

Ders Çalışırken Akılda Kalması İçin Okunacak Dua

Öğrenciler önemli bir sınava hazırlanırken rahat bir şekilde ders çalışmak için Derse odaklanma duası etmektedir. Bu sayede ders çalışırken akılda daha uzun süre kalacaktır. Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerimiz bu duaları daha fazla araştırmaktadır. İşte Ders Çalışırken Akılda Kalması İçin Okunacak Dua şu şekildedir:

  • “Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukteden min lisani. Yefgahü kavli.”
  • “Rabbim! Yüreğime genişlik ver, işimi kolaylaştır, dilimden bağı çöz ki, sözümü anlasınlar”
  • “Ya Hayy ya Kayyümü birahmetike esteğisü”

Ders Çalışırken Okunacak Esmaül Hüsna

Öğrenciler ders çalışmakta zorlandığı zaman ebeveynler onlar için ders çalışma duası etmektedirler. Bunun amacı çocuklarının daha iyi bir şekilde ders çalışmasıdır. İşte Ders Çalışırken Okunacak Esmaül Hüsna şu şekildedir:

  • “Ey Hayy ve Kayyüm ölmeyen diri ve her şeyi ayakta tutan Allah’ım! Rahmetine sığınırım”
  • “Allahümme hır li vehter li. Vela tekilni ala ihtiyari.”
  • “Allah’ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah’ım beni kendi başıma bırakma”

Ana sayfaya bizdekalmasin.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Okunacak dualar kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Ders Çalışma Duası yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4.2/5 - (12 Oy)
Yorum yapın