Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Bakü Yaşam Şartları – Bakü Asgari Ücret 2024

Bakü Yaşam Şartları – Bakü Asgari Ücret 2024

Bakü yaşam şartları 2024 ve Bakü asgari ücret, hem Azerbaycan’da yaşayan hem de farklı ülkelerde olup bahsi geçen şehri merak eden bireyler tarafından incelenmektedir. Her ülke, sahip olduğu ekonomik düzeye bağlı olarak gerek halkına gerekse de misafirlerine hizmet etmektedir. Bakü ise Azerbaycan’ın başkenti olarak bu kapsamda ele alınan bir konu haline gelmiştir.

Bakü, sahip olduğu pek çok özellik kapsamında başlıca ziyaret edilen bir şehirdir. Ülkemizde de kardeş ülke olarak adlandırılan ülke, gerek başkenti gerekse ddiğer şehirleri ile sık sık anılmaktadır. Bakü’nün sahip olduğu yaşam şartları, ekonomik durumu gibi pek çok detay da bahsi geçen şehrin ziyaret edilmesinden önce ele alınan başlıklardan birisidir. Ayrıca Azerbaycan asgari ücret ile alakalı da detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz. Konuyla alakalı olarak diğer tüm içeriklere alt başlıklar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Bakü Asgari Ücret 2024

Bakü Yaşam Şartları

Bir şehrin yaşam şartlarının değerlendirilebilmesi için ekonomik durumuna göz atılması gerekmektedir. Bakü yaşam maliyeti söz konusu olduğunda da bu ülkede halk için tanınan asgari ücretin ne kadar olduğu merak edilmektedir. Farklı ülkede yaşayan ancak gelecek planları arasında Bakü’de yaşamak olan bir kişi, asgari ücreti temel olarak ele almaktadır.

Azerbaycan halkının çalıştıkları belli başlı kurumlardan aylık olarak aldıkları Bakü asgari ücret 345 Manat olarak belirlenmiştir. Azerbaycan ekonomik anlamda kendisini belli eden ülkelerden birisidir. Emeklilere ve hatta çocuklara da aylık belli bir tutarda ödeme yapmaktadır. Ancak Azerbaycan halkının aldığı bu asgari ücret ise TL bazında 6530 TL olarak görülmektedir.

Azerbaycan Yaşam Şartları 🤩

Azerbaycan Yaşam Şartları
Azerbaycan Yaşam Şartları

Öncelikle Azerbaycan, Ortadoğu veya pek çok Rus şehrine göre yüksek yaşam maliyetine sahiptir. Fakat Azerbaycan Yaşam Şartları İsrail veya İtalya gibi benzer ülkelere göre yaşam maliyeti daha düşüktür. Azerbaycan’da teknoloji endüstrisi ve petrol çok büyük olduğundan dolayı yoksulluk çok azdır.

Bakü Yaşam Maliyeti

Bakü’de yaşam masrafları gibi pek çok soru, bahsi geçen şehrin maliyeti ele alındığında göze çarpan içerikler arasında yer almaktadır. Bir önceki başlıkta bu ülkenin asgari ücretinin 571 Manat olduğu bilinmekte. Bu ücret ise Euro bazında 303,96 Euro’ya denk gelmektedir. Peki, Bakü’de yaşayan bir kişi bu asgari ücret ile neler yapabilir? İşte Bakü Yaşam Maliyeti ile alakalı bir kaç örnek:

  • Somun ekmek fiyatı: 0.70 Euro
  • 1 kilo peynir fiyatı: 5.58 Euro
  • 1 kilogram portakal fiyatı: 1.58 Euro
  • Ucuz restoranda bir kişilik yemek fiyatı: 5.58 Euro
  • Sütlü kahve fiyatı: 1.75 Euro
  • Yazlık elbise fiyatları: (ortalama) 40.71 Euro

Bu şekilde bakıldığında bir kişinin Bakü asgari ücret ile geçinebilmesi oldukça mümkündür. Ancak eğlence veya diğer harcamalar söz konusu olduğunda Azerbaycan Devleti tarafından ödenen bu tutarın yeterli olmadığı yorumları da görülmektedir.

Bu içeriğimize benzer olan Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler yazımızı da inceleyebilirsiniz

Bakü’de Ev Kiraları Ne Kadar?

İnsanların en temel hakları arasında ilk sırada yer alan barınma şartlarıdır. Pek çok ülke arasında karşılaştırma yapılması açısından ele alınmaktadır. Örnek verilen Bakü şehri için de ortalama bir evin aylık kira gideri merak edilmektedir. Bakü’de ev kiraları ne kadar sorusu konu kapsamında öncelikli olarak araştırılan başlıklar arasında yer almaktadır.

Merkez konumlarda bulunan tek yatak odalı bir evin ortalama kirası yaklaşık 250-300 Euro olarak göze çarpmaktadır. Ancak mahalle gibi merkezden uzak yerlerde ev bakılıyorsa kiranın neredeyse yarı yarıya düştüğü görülmektedir. Merkezden uzak konumlardaki tek yatak odalı bir evin kirası ise yaklaşık 300 Euro olarak belirlenmiştir.

Azerbaycan Asgari Ücret 2024

Kardeş ülkemiz, Azerbaycan’da asgari ücret 345 Manat‘tır. Türk lirası olarak karşılığı ise 2750₺’dir. Bu da gerek Azerbaycan veya Bakü’de gerekse de dünya standartları içerisinde bu ücret düşüktür. O sebeple yaşam maliyetleri ve masrafları karşılamakta vatandaşlar zorlanmaktadır.

Bakü’de Yeme İçme Maliyeti

Bakü’de yeme içme maliyeti, yaşam şartları kapsamında değerlendirilen bir diğer önemli konu olarak ön plana çıkmaktadır. Market fiyatları, kafe veya restoran menülerinin fiyatları, bu başlık altında değerlendirilmektedir.

Yeme içme konusunda oldukça makul fiyatların olduğunu görmek mümkündür. Örneğin meyve ve sebzelerde ortalama fiyatların 1 ile 3 Euro arasında değiştiği gözlemlenmektedir. Yine aynı şekilde süt ve süt ürünler ortalama 8-10 Euro şeklindedir. Et ve et ürünleri de en fazla 10 Euro şeklindedir. Bunun yanı sıra kafe ve restoran fiyatları tek kişilik ortalama bir mekan için oldukça uygundur. Bakü Yaşam Şartları ülkemiz standartlarında biraz da olsa pahalıdır.

Bakü’de Gezilecek Yerler

Bakü pek çok güzelliği bir arada bulunduran aynı zamanda adından da sıkça söz ettirmeyi başarıyor. Her sene binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bakü’de gezilecek yerler başlığı ise hem ziyaret hem de ekonomik değerlendirme kapsamında ele alınan bir başlık haline gelmiştir. Gezilecek yerlerin sınırlı olmasının yanı sıra oldukça güzel yerlerin olduğu da bilinmektedir. Gerek müze gerekse de sinema salonları gibi aktivite alanlarında giriş fiyatlarının bir hayli uygun olduğu gözden kaçmamalıdır. Ancak eğlence hayatının da canlı olduğu pek söylenemez.

Son olarak Azerbaycan Yaşam Şartları hakkında sıkça sorulan sorulardan bazılarını sizler için derledik.

Ana sayfaya bizdekalmasin.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Asgari Ücret kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Bakü Yaşam Şartları 2024 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4.5/5 - (15 Oy)
Yorum yapın