Rusya Asgari Ücret – Yaşam Maliyeti 2022

Rusya asgari ücret 2022 yılında en çok araştırılan konulardan biridir. Özellikle Ukrayna – Rusya savaşının yaşanmasıyla birlikte Rusya ekonomisi zorlanmaya başladığını biliyoruz. Peki bu durumdan halk nasıl etkilendi? Bu konuyu daha yakından incelemek için ülkenin gelir tablosunu ve yaşam şartlarını iyi bilmemiz gerekiyor. O yüzden yazımızda Rusya’da asgari ücret ne kadar, kaç ruble, Rusya’da asgari ücret kaç dolar? gibi sorularının cevaplarını bulacaksınız. Bu tarz yazılarımız ilginizi çekiyorsa asgari ücret bağlantısına tıklayıp diğer ülkeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Rusya Asgari Ücret 2022

Rusya asgari ücret 2022 yılı itibariyle 13890 ruble olarak belirlenmiştir. Bu miktar 229 dolara tekabül ediyor. Güncel kurdan ise bu para 3924 TL’dir. Bunun yanında tablo olarak görmek isterseniz alt kısımdan aylık, günlük ve saatlik olarak kazançlara bakabilirsiniz.

Rusya Saatlik Asgari Ücret58 Ruble 1 Dolar17 TL
Rusya Günlük Asgari Ücret463 Ruble7,65 Dolar131 TL
Rusya Aylık Asgari Ücret13890 Ruble229 Dolar3924 TL
Rusya Asgari Ücret 2022

Rusya için en düşük belirlenen ücretleri sizlerle paylaştık. Bunun dışında Rusya yasaları bu miktarların altına düşmedikçe her bölgenin, ekonomik koşullarına uygun kendi asgari ücretlerini belirlemesine izin veriyor. Bu ne demek? Eğer Rusya’da yaşadığınız yer ortalamadan daha pahalı bir yer ise aldığınız maaş da ona göre artıyor.

Örneğin Moskova’da ortalama asgari ücret yaklaşık 258 dolardır. ST. Petersburg’da ise bu miktar 260 dolar civarındadır. Ayrıca dilerseniz buna benzer bir ülke olan Danimarka Asgari Ücret yazımızı da okuyabilirsiniz.

Rusya Yaşam Maliyeti

Rusya Yaşam Maliyeti
Rusya Yaşam Maliyeti

Rusya özellikle petrol ve doğal gaz gibi muazzam doğal kaynaklara sahip zengin bir ülkedir. Ayrıca dünyanın en büyük satın alım gücüne sahip ülkeler arasındadır. Bunun yanında ekonomisi 2022 yılında bile gelişmektedir. Ancak gerek savaş koşulları olsun gerek yükselen enflasyonla mücadele etmek zorunda kalmalarıyla olsun halkın refah seviyesi ortalamadır. Ortalama geçim şartları Türkiye şartlarıyla hemen hemen yakın seviyelerdedir diyebiliriz.

Rusya yaşam maliyeti genel olarak Türkiye’ye çok benziyor. Gider tablosunda en pahalı olan şey ev kiralarıdır. Özellikle orada yaşamayı düşünüyorsanız orta düzey bir ev 4-6 bin ruble arasında fiyatların değiştiğini söyleyelim. Bu miktar ise 1100- 1700 TL arasına tekabül ediyor. Bunun dışında market fiyatları konusuna gelirsek eğer bir sonraki başlıkta temel ihtiyaçların fiyatlarını detaylı olarak inceledik.

Rusya Market Fiyatları

Bazı ürünlerin ciddi pahalı olduğu bu ülkede bazı ürünlerin fiyatlarını aşağıda sizlerle paylaştık. Özellikle tarım konusunda yetersiz olan Rusya market fiyatları konusunda diğer ülkelere nazaran daha pahalı kaçmaktadır. Rusya yaşam maliyetini daha iyi anlamanız için 2022 yılındaki güncel market fiyatları sizlerle:

  • 1 Litre Süt: 77 Ruble
  • Ekmek: 49 Ruble
  • 12’li yumurta: 114 Ruble
  • Tavuk Fileto: 336 Ruble
  • Elma (1kg): 121 Ruble
  • Soğan (1kg): 52 Ruble
  • Su (1.5lt): 47 Ruble
  • Finlandiya asgari ücret fiyatlarına benzer.

Rusya’da Asgari Ücret Kaç Ruble?

2022 yılında Rusya’da Asgari Ücret 13890 Rubledir. Çalışanlar için 2021 yılında bu miktar 12792 Rubleydi. Fakat enflasyon oranlarının artmasıyla birlikte haliyle yaşam zorlaştı. Böylece Putin, maaşların arttırılmasına yönelik çalışmalar yaptı.

Rusya’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Dünya çapında süper güç olan Rusya’nın 2022 yılında asgari ücreti 229 Dolardır. Bununla birlikte insanların ortalama 8 saat çalıştığını düşünürsek bu ücret günlük 7-8 dolar kazandıklarını gösterir.

Son olarak yaşam maliyetleri, Market fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Rusya Asgari Ücret 2022 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.

Yorum yapın