Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Fas Asgari Ücret 2023 – Yaşam Maliyeti Ne Kadar?

Fas Asgari Ücret 2023 – Yaşam Maliyeti Ne Kadar?

Fas Asgari Ücret 2023 bakımından, birçok ülkeye nazaran oldukça geri planda kalmıştır. Fas’ta yaşamayı ve hayatınızı devam ettirmeyi düşünüyorsanız bu ücret size yeterli gelmeyebilir. Bu maaşı kazanan kişilerin yaşam standartları normal bireylere göre düşük olacaktır. O nedenle Fas yaşam maliyetlerini ve masraf kalemlerini detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bu tarz yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir. İlginizi çeken ülkeler ile alakalı birçok bilgiyi bulabilirsiniz. Fas’ta asgari ücret ne kadar 2023 yazısının devamı için okumaya devam ediniz.

Fas Asgari Ücret 2023

Akdeniz’e kıyısı olan ve gerek turistik faaliyetleri gerekse de çeşitli aktiviteleri ile ara ara gündeme gelen Fas’ın asgari ücreti 242 dolardır. Bu da yerel maaş olarak 2.550 Fas Dirhemine tekabül ediyor. Türk Lirasına çevirdiğinizde ise bu para 3600₺-3700₺ civarına denk gelmektedir. Buda Türkiye ve Dünya standartları göz önünde alındığında oldukça düşük bir ücrettir. Ülkemiz ekonomik durumu ile karşılaştırıldığında bizden daha geri olduklarını söylemek mümkün. O nedenle Fas, Dünya ülkeleri ekonomi sıralamalarında geri konumdadır.

Bu yazımıza benzer Somali Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Fas Yaşam Maliyeti 2023

Fas Yaşam Maliyeti
Fas Yaşam Maliyeti

Öncelikle Fas, Afrika’nın kuzeyinde bulunan ve çok fazla çöl içerisinde toprağı olmayan bir ülkedir. Yakınında deniz bulunması itibariyle su sıkıntısı yaşamamaktadır. Afrika ülkeleri içerisinde en gelişmiş 5 ekonomiden birine sahip ülkedir. Ekonomik faaliyetleri ise tarım, tekstil, turizm ve çeşitli madenlere dayanmaktadır. Peki Fas’ta yaşam maliyetleri nasıl? Hangi ürünler ne kadar? İşte o cevaplar:

  • 1 Ekmek: 0,5€
  • Bir Litre Süt: 0.65€
  • 1 Şişe Su: 0.3€
  • 12’li Yumurta: 7.21€
  • Aylık ortalama bir ev kirası: 175€
  • 1 Litre benzin: 1.07€

Bu verilere bakıldığında dışarıdan bir ülke vatandaşı için fiyatlar aşırı bir pahalılık ifade etmiyor. Fakat orada yaşayan ve minimum maaş ile çalışan vatandaşlar için oldukça zor ve pahalı hayat şartları mevcuttur. Özellikle de maaşlarının neredeyse hepsinin ev kirasına gittiği düşünülürse oldukça sıkıntılı bir gelir-gider durumu olduğu söylenebilmektedir.

Fas Yaşam Şartları

Ülke içerisinde ortalama maaş 380$ civarındadır. Fakat asgari ücret ise 242$’dır. Bu sebeple alım gücü oldukça düşüktür. Özellikle de asgari ücret alan kişilerin alım güçleri yok denecek kadar azdır. Bunun yanında güvenlik açısından kimi muhitlerde sıkıntılar yaşansa da genel olarak aşırı bir tehlike arz etmemektedir. Şehirdeki hem hava hem de çevre kirliliği yüksek seviyededir. Bu sebeple hasta olan ve çeşitli problemlerle dönen turistlere rastlanmıştır. Kısacası Fas Yaşam Şartları bilgileri bu şekildedir.

Bu yazımıza benzer Suudi Arabistan Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Fas Ekonomisi Nasıldır?

Fas Ekonomisi Nasıldır? Fas ekonomi olarak pek gelişmemiş bir ülkedir. Ülke denize kıyısı olması nedeniyle kurak bir yapıda değildir. Bu sebeple çeşitli tarımsal faaliyetler yürütülmektedir. Ekonomik gelirlerinin de büyük bir kısmını bu tarım faaliyetleri oluşturuyor. Bunun yanında turistik faaliyetler ve madencilik de gelir kaynakları arasındadır. Afrika ülkeleri arasında da 5. en büyük ekonomiye sahip ülkedir. Cezayir’den sonra da Kuzey Afrika bölgesinin en gelişmiş ülkesidir.

Fas İş Fırsatları

Ülke içerisinde maden yatakları, tarımsal faaliyetler, inşaatlar bulunmaktadır. Ülkede dışarıdan insan gücüne çok fazla olmasa da ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat doktor, mühendis, öğretmen ve çeşitli mesleklerden kalifiye insanlara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle inşaat sektöründe bir bina yapımında çalışacak teknik insanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında hastane ve okul içerisinde eğitim ve hizmet verecek kişilere de ihtiyaç duyulmaktadır. Binalar ve yaşam alanları arttıkça inşaat sektöründe ilerleme ve istihdam durmayacaktır. Fas iş fırsatlarını bu şekilde değerlendirebilirsiniz. İnternetten veya çeşitli kaynaklardan araştırmalarınızı yapabilirsiniz.

Fas’ta Ev Kiraları Ne Kadar?

Fas'ta Ev Kiraları Ne Kadar
Fas’ta Ev Kiraları Ne Kadar

Öncelikle Fas’ta Ev Kiraları Ne Kadar? Fas’ın yaşam maliyetleri değerlendirildiğinde gelirin yüksek bir kısmı ev kirasına gittiğini söyleyebiliriz. Yaşam standartlarına göre ev fiyatları pahalı olduğunu belirtelim. Ortalama 2 odalı 65 metre kare bir ev 800 DH şeklinde fiyatı vardır. Fas asgari ücret ise ortalama 2.550 dirhemdir. Yani asgari ücretin en az %30’u ev kirasına gidiyor.

Fas’ta Sigara Ne Kadar?

Fas’ta Sigara Ne Kadar? Sigara Fas’ta o kadar ucuz değildir. Türkiye ile kıyasladığımızda hatta daha pahalıdır. Herkesin tükettiği yerel bir sigara Fas’ta 28 dirhemdir. Güncel kurdan bu fiyat ise 48 TL’ye denk geliyor. Asgari ücreti de Türkiye’ye göre düşük olduğunu belirtelim.

Fas Asgari Ücret Ne Kadar?

Fas Asgari Ücret 242 Dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli bilgileri sizler için derledik. Tüm detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülke ekonomisinin geri kaldığı Fas’ta çalışma durumları ve seyahat hakkında da verileri sizler için hazırladık.

Fas Asgari Ücret Kaç Dirhem 2023

Fas Asgari Ücret Kaç Dirhem
Fas Asgari Ücret Kaç Dirhem

Öncelikle Fas Asgari Ücret Kaç Dirhem 2023 yılında çok merak edilen bir konudur. Bu ülkede asgari ücret 888 Dirhem’dir. Yani bu miktar yaklaşık olarak 242 Dolar’a denk gelmektedir.

Minimum ücret ve yaşam maliyetleri ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Fas Asgari Ücret 2023 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4/5 - (1 Oy)
Yorum yapın