Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Vietnam Asgari Ücret 2023 – Vietnam Asgari Ücret Kaç Dong

Vietnam Asgari Ücret 2023 – Vietnam Asgari Ücret Kaç Dong

Vietnam Yaşam MaliyetiVietnam Gece HayatıVietnam İş Fırsatları ve Vietnam Ekonomisi Nasıldır? düşünceleri Türkiye’nin bu ülkeye yönelmesi ardından araştırılmaya başlandı. Biz de bu gün Vietnam Yaşam Şartları konusunu detaylı olarak ele alacağız. Amacımız Vietnam Asgari Ücret 2023 hakkında merak ettiğiniz tüm cevapları size sunmak.

Vietnam Asgari Ücret bakımından, birçok ülkeye nazaran oldukça geride kalmıştır. Vietnam’da yaşamayı ve hayatınızı devam ettirmeyi düşünüyorsanız bu ücret size yeterli gelmeyebilir. O nedenle Vietnam yaşam maliyetlerini ve masraf kalemlerini detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bu tarz yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir. İlginizi çeken ülkeler hakkında birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Vietnam Asgari Ücret 2023💸

Vietnam Yaşam Maliyeti
Vietnam Yaşam Maliyeti

Güneydoğu Asya’da, Çinhindi Yarımadası’nın doğusunda yer alan Vietnam’ın asgari ücreti 327 dolardır. Türk Lirasına çevirdiğinizde ise bu para 5000₺-5100₺ civarına denk gelmektedir. Bu da Dünya ülkelerini göz önünde bulundurulduğunda oldukça düşük bir ücrettir. Ülkemizin ekonomik durumu ve hayat şartları ile karşılaştırıldığında bizden geri olduklarını söylemek mümkün.

Vietnam Asgari Ücret Kaç Dong?

Vietnam asgari ücreti 8.133.634 Vietnam Dongu‘dur. Bu da yaklaşık olarak 327 Dolar’dır. Maalesef asgari ücretle çalışan insanlar geçimlerini sağlamakta güçlük çekerler. Bu yüzden fazla mesai yapmak zorunda kalırlar. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Bahreyn Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Vietnam’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Vietnam’da asgari ücret 327 Dolar‘dır. Fakat ortalama bir maaş 700 dolara yakındır. Bu yüzden ortalama bir işte çalışan insanlar rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirken asgari ücretle çalışan biri için aynı şeyi söyleyemeyiz. Böylece Vietnam’da Asgari Ücret Kaç Dolar? Sorusunu bu şekilde cevaplayabiliriz.

Vietnam Yaşam Maliyeti 2023

Eğer Vietnam’da yaşamak istiyorsanız oradaki ürün ve hizmetlerin ücretlerini sizlere aktarmamız gerekiyor. Özellikle coğrafi konumunun dağlık olması ve toprak yapısı ile dış ülkelere muhtaç durumda olan ve ihracat açısından zayıf olan bu ülkedeki birtakım ürünlerin fiyatları şu şekildedir:

 • Bir somun ekmek (250 gr)= 0.33€
 • 1 düzine yumurta= 1.2€
 • Bir kilo tavuk kanadı= 2.84€
 • 1 kilogram elma= 2.41€
 • Bir litre süt= 1.26€
 • 1 kilo yerli peynir= 12.51€
 • Bir kilo marul= 0.57€
 • 1 kilo soğan= 0.85€
 • 1 Kilogram patates= 0.92€
 • Bir Kg domates= 0.76€
 • 1 Kg portakal= 1.3€
 • 1 Kg muz= 0.8€

Vietnam Yaşam Şartları

Vietnam yaşam şartları fazla renkli ve hareketli geçmektedir. Vietnam’da yaşam 05.00’de başlayıp, günün her yönü ile bereketi şehrin sokaklarını kaplamıştır. Sokağa çıkıldığında kaldırımdaki kalabalığa tanıklık edersiniz. Kaldırımların üzerinde duran kahveciler, yemek satan restoranlar ve şehrin iç içe geçmiş mozaik renkleri ve bütünlüğü ile etkisini etrafına saçmakta ve güzelliğine değer katmaktadır. Herkes ekmeğinin peşinde azim ve gayretle çalışıyor. Kadınları hayatın her yerinde ve her adımda çalışıyor görürsünüz. 7’den 70’e iş genellikle kadınların kontrolündedir.

Vietnam sokakları şehrin verdiği yer şekillerinin avantajlarla birlikte, doğa, enfes plajlar, antik kentler ve tapınaklar için gelen turist ve misafirler sokak satıcılarını epey mutlu ediyor. Kısacası ticaretin başka bir yüzünü ortaya çıkarmaktadır. Turizm bu ülkenin önce gelen gelir kaynağıdır. Bu yazımıza benzer Pakistan Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Vietnam Ekonomisi Nasıldır?

Vietnam ormanlarında bulunan özel ağaç türleri ise Vietnam ekonomisi için katkı sunmaktadır. Bambu, Japon sediri, meşe, rodendron, mahun ağacı, tik ve abanoz ağacı Vietnam ormanlarının öncelikli bir yönüdür. Ormanlardan yıl içerisinde 1.8 milyon metre küp ürün elde edilmektedir. Vietnam’da hayvancılık yeteri kadar gelişmiş durumda değildir. Fakat balıkçılık, Vietnam ekonomisine ve Vietnam ihraç ürünleri arasında önemli bir yere sahiptir. Vietnam yer altı kaynakları ise fosfat, maden kömürü, demir, manganez, boksit ve çinkodur. Vietnam sanayisi öncelikle ülke ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Pirinç, kauçuk ve maden kömürü Vietnam ihraç ürünleri arasında bulunuyor. Gıda tekstil, maden, kimyevi gübre, cam ve lastik Vietnam sanayisinin başlıca ana faktörleridir. Vietnam savaşlarla anılmış bir ülke olsa da, son senelerin gözde tatil merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Vietnam İş Fırsatları

Global Business Services Company’ye (GBSC) göre restoran ve bar, hazır giyim ve tekstil ürünleri, ev mobilyası yapımı ve tadilatı, ihracat ve e-ticaret işi Vietnam’da başlamak için en iyi işletmeler olarak biliniyor.

Maliyet, yabancı yatırımcıların yatırımları için Vietnam’ı seçmelerine neden olan nedenlerden biridir. Vietnam’da davranış iş maliyeti düşüktür. Vietnam’ın işgücü maliyetleri rekabetçidir ve işletme maliyetlerinin de Hindistan’daki seviyelerin yaklaşık üçte biri oranında daha ucuz olduğu tahmin edilmektedir.

Vietnam’da Hanoi (Başkent), Da Nang (3. büyük şehir, önemli liman) ve Ho Chi Minh City (en büyük ve en kalabalık şehir) olmak üzere üç bölgede işinize başlamayı düşünebilirsiniz.

Vietnam Hangi Dili Konuşuyor?

Birçok kültüre ev sahipliği yapan Vietnam, ulusal dil olarak Vietnamca’yı kabul ediyor. Ülkede çok fazla etnik grup bulunduğu için ülkede aslında herkes kendine özgü bir dil kullanıyor. Fakat ülke Fransız sömürgesinde olduğu için Fransızca da oldukça yaygın bir şekilde konuşuyor. Ardından diğer diller olarak İngilizce, Khmerce, Rusça, Almanca, Çekçe, Lehçe dilleri de konuşulmaktadır.

Vietnam Gece Hayatı

Vietnam gece hayatı, diğer Güneydoğu Asya ülkelerindeki gibi eğlenceli ve canlı yaşanıyor. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Vietnam, tarihi ve doğal güzellikleri, insanları ve yemekleri ile keyifli bir tatil yeridir. Özellikle Hanoi, Ho Chi Minh City, Da Nang, Nha Trang, Hoi An ve Phan Thiet gibi şehirlerde gece hayatı çok eğlenceli ve fiyatları da uygundur. Çok sayıda gezilecek yere sahip Vietnam gece hayatı güzel olan ülkeler arasında bulunuyor. Çünkü ne ararsanız burada mevcut. Eğlencenin sınırsız yaşandığı şehirler, enerjisi yüksek gece kulüpleri, sakin mekanlar, atmosferi ve manzarası olan şahane rooftop barlar (çatı katı barları) ve insanları ile Vietnam gece hayatı güzel olan bir ülkedir.

Vietnam İklim Özellikleri

Vietnam iklim özelliklerinde ise tropikal iklim şartlarına sahiptir. Yaz mevsiminde kuzeydeki sıcaklar güneydeki kadar hissedilmektedir. Bu mevsimde sıcaklıklar 27-38 °C arasında değişiklik göstermektedir. Genellikle Güney tüm yıl sıcak ve nemlidir.

Vietnam‘da Asgari Ücret Ne Kadar?

Vietnam’da Asgari Ücret 327 Dolardır. Ülkenin ekonomisini ve çeşitli bilgileri sizler için derledik. Tüm detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülke ekonomisinin geri olduğu Vietnam’da çalışma durumları ve gece hayatı hakkında da verileri sizler için hazırladık.

Minimum ücret ve yaşam maliyetleri ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Vietnam Asgari Ücret 2023 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve buna benzer diğer ülkelerinde asgari ücretlerini konu alan yazılarımız gelecektir. Takipte kalın

5/5 - (4 Oy)
Yorum yapın