Endonezya Asgari Ücret – Yaşam Maliyeti 2022

Endonezya Asgari Ücret 2022 son dönemlerde sıklıkla konuşulan konular arasında yer almaktadır. Her ülkenin vatandaşlarının aldıkları maaşlar hep ilgimizi çekmiştir. Bu sebeple bu yazımızdaki araştırmalarımız tüm sorularınıza yanıt verecek niteliktedir. Asgari ücret, yaşam maliyeti, yaşam şartları, market fiyatları gibi tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. İşte tüm detaylar:

Endonezya Asgari Ücret Ne Kadar?

Gerek doğal kaynakları gerekse de doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Endonezya’da asgari ücret 250€’dur. Türk Lirası olarak karşılığına baktığınız zaman 4600₺ meblağa tekabül etmektedir. Aşağı yukarı Türkiye şartlarına benzerdir. Fakat eskiden kur farkı bu denli oynak değilken Türkiye’den daha düşük standartlara sahiplerdi.

Endonezya Yaşam Maliyeti

Ortalama bir işçi veya çalışan orada 320 ile 350 dolar arasında bir maaşla çalışıyor. Bu da temel birtakım ihtiyaçlar için yeterli olsa da çok da refah bir yaşam sürmeleri için yeterli değildir. Benzin yaklaşık olarak 65-70 Cent civarı bu nedenle araç kullanmak ve bu maaş ile araca binmek bir nebze zor. Bunun haricinde mühendis, doktor ve üst düzey yöneticiler 1000 doların üzerinde almaktadırlar. Gezi amaçlı gidildiğinde günde 30-40 € ile güzel bir tatil yapabilirsiniz, aksi takdirde yaşamak istiyorsanız gider kalemleri artacaktır. Endonezya Zengin mi? Şeklinde sorarsanız da çok zengin bir ülke değildir.

Endonezya’da Yaşam Şartları

Yaşam şartları, her ne kadar kültürü farklı olsa da, bizimkiyle benzerdir. Endonezya ekonomisi çok gelişmemiştir. Bunun yanında orada yaşayan insanlar iklim koşullarına da uyum sağlamışlardır. Çok sıcak ve nemli olan hava, yer yer de yağmurlu olmaktadır. Hemen hemen hepimizin aklındaki ortak soru ise Endonezya gelişmiş bir ülke midir? Olmuştur. Bu sorunun cevabı ise, gelişmekte olan bir ülkedir. Çok refah değil ve hayat standartları çok iyi değildir.

Endonezya Market Fiyatları

Dünya standartlarında gayet makul ve uygun fiyatlı bir ülke gibi görülse de hemen hemen ortalama bir ülkedir. Asgari ücretle yani minimum düzeyde maaş alan kişiler için çok da uygun ve rahat bir yaşam koşulu bulunmamaktadır. Fakat Euro ve Dolar gibi kıymetli paralar kazanıyorsanız burada Endonezya Market Fiyatları sizin için çok uygun olacaktır.

  • 1 Litre Süt: 18,000 IDR – 21 ₺
  • Peynir: 120,000 IDR – 125₺
  • Bir Kilogram Et: 220,000 IDR – 240₺
  • 1 Adet Ekmek: 155,000 IDR – 17₺
  • Ayakkabı: 780,000 IDR – 850₺
  • Pantolon: 550000 IDR – 550₺

Endonezya’da Asgari Ücret Kaç Rupi?

Güneydoğu Asya’da bulunan ve farklı bir kültüre ev sahipliği yapan Endonezya’da Asgari Ücret 4,000,000 Rupi’dir. Buda yaklaşık olarak 254 Euro’dur. Türk Lirası olarak karşılığı ise 4600₺’de denk gelmektedir. Dünya standartlarına göre ortalama bir ücret alan bu ülke fazla refah değildir.

Endonezya'da Asgari Ücret Kaç RupiPin
Endonezya’da Asgari Ücret Kaç Rupi

Endonezya Asgari Ücret Kaç Dolar?

Dolar bazına Endonezya Asgari Ücreti değerlendirmek gerekirse eğer Euro bazındaki değerle çok fark olmadığını görebiliyoruz. Asgari ücretin dolar bazında 253 Dolar olduğunu belirtelim.

Endonezya’da Hayat Pahalı Mı?

Endonezya'da Hayat Pahalı MıPin
Endonezya’da Hayat Pahalı Mı?

Özellikle Türkiye ile kıyasladığımızda Endonezya fiyatlarının daha pahalı olduğunu görebiliyoruz. Günlük alışveriş için Türkiye’den 1.5 katı kadar fazla fiyat ödeme yapmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de 1 su 5 TL ise Endonezya’da 7.5 TL civarlarındadır. Oran bu şekildedir.

Endonezya’da Benzin Ne Kadar?

Benzin Fiyatı son zamanlarda gelen zamlardan oldukça etkilenmiştir. Endonezya’da Eylül 2022 gibi benzin fiyatının 0.52 Dolar olduğunu belirtelim. Benzin Fiyatının yaklaşık %20 zamlanmasıyla birlikte 0.67 Dolar civarına yükselmiştir. Başka ülkelerin benzin fiyatını merak ediyorsanız Bulgaristan Benzin Fiyatları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Endonezya’da Yaşayan Türkler Ne İş Yapar?

Güneydoğu Asya’da bulunan ve çok fazla vatandaşımızın ziyaret etmediği bu ülkede madenler, balıkçılık, çeşitli mineral işlemeleri, petrol, doğalgaz gibi kaynaklardan oluşmaktadır. Orada yeterli iş gücü de olduğundan ötürü mühendis veya teknik eleman olarak çalışmaya gitme şansınız vardır. Veya bir şirketin insan kaynakları, esnaf, doktor gibi mesleklere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple Endonezya’da Yaşayan Türkler genellikle bu işleri yapmaktadırlar.

Çeşitli sorulara yanıt verdiğimiz soruları inceleyebilirsiniz.

Endonezya asgari ücret kaç IDR?

Endonezya’da asgari ücret ayda 4000000 IDR’dir. Bu da yaklaşık 4350₺’ye tekabül eder.

Endonezya’da 1 su ne kadar?

1 Litre su, 7₺’dir. Yer yer değişiklik gösterse de ortalaması bu şekildedir.

Endonezya hayat ucuz mu?

Dünya ve Türkiye standartları göz önünde bulundurulduğunda ucuz bir ülkedir. Son zamanlardaki kur durumlarından ötürü her ne kadar eşitlenmeye başlasa da yine de mali şartlar açısından uygundur.

Endonezya gitmek için ne gerekli?

Bu ülkeye ziyaret etmek için pasaportunuz ile gitmeniz yeterli olacaktır. Fakat bu ziyaret 30 gün ile sınırlıdır. Birde uygulama kapı vizesi sistemi ile gerçekleşmektedir.

Endonezya vize ücreti ne kadar?

Artık Endonezya’ya gitmek için vize kaldırıldı. Fakat önceden 35 dolar gibi bir ücret alınıyordu.

Yaşam maliyetleri, Market fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Endonezya Asgari Ücret 2022 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
“Endonezya Asgari Ücret – Yaşam Maliyeti 2022” üzerine bir yorum
  1. Abi dolar alıp gitmek mi veya türk parası götürüp orada rupi olarak değişmek mi bizim için daha az zarardır paramız için. Teşekkürler şimdiden

    Cevapla
Yorum yapın

1