Met Kullananlar Yorumları – Aman Dikkat!

Met Kullananlar Yorumları incelendiğinde uzun süreli metamfetamin kötüye kullanımının, bağımlılık da dahil olmak üzere birçok olumsuz sonuçları olduğunu görebiliyoruz. Met, beynin iç işleyişini hızlandıran ve vücut üzerinde uzun süreli etkileri olan merkezi sinir sistemini etkileyen sentetik bir uyuşturucudur. Bilinen takma adları arasında kristal, ateş buz, metamfetamin gibi isimler bulunur.

Yazımız içerisinde bu uyuşturucunun kullananlar yorumlarından, ne olduğundan, zararlarından ve bu maddeden nasıl kurtulabileceğinizden detaylı olarak bahsedeceğiz.

Met Zararları Nedir?

Metamfetamin yani met, bağımlılık yapan ve bazen ölümle sonuçlanabilen önemli sağlık sorunlarına neden olabilen sentetik bir uyarıcıdır. Ayrıca bir çok zararı bulunuyor. Bunlar ise başlıca şöyledir.

Beyin : Metamfetamin zevk ve motivasyon duygularını harekete geçiren beyin kimyasalı olan dopamini hızla artıran bir uyarıcıdır . Dopamindeki bu hızlı artış, geçici bir öfori hissine yol açar. Ancak bu düzensiz ve fazla miktarlardaki dopamin alımının beyin işlevini değiştirebileceğini belirtelim.

Kalp : Kalp hastalığı, met kullanıcıları için en bilinen ölüm sebebidir. 

Bağışıklık sistemi : Met kullanımı vücudunuzun mikroplara karşı savunmasını zayıflatır. Koronavirüs gibi patojenlerden enfeksiyon olasılığını bile artırabileceğini söylüyor. Metamfetamin kullanılması bu hastalıklara yakalanma olasılığınızı artırır. 

Böbrekler : Devam eden met kullanımı da böbrek hasarına yol açar. Bu, vücudun met içindeki toksinleri parçalamadaki zorluğunun bir sonucu olacaktır.

Dişler : Met kullanımı, yaygın olarak “meth ağzı” olarak bilinen bir durumda hızlı diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olur. Semptomlar arasında sıkı bir çene, yeme güçlüğü, baş ağrıları ve çene ağrısı da bulunur. 

Cilt : Ateş buz kullanımı aşırı kaşıntıya sebep olur, bu da cildinize zarar verebilecek yaralar oluşmasına neden olur.

Met’in Yan Etkileri Nelerdir?

Met'in Yan Etkileri NelerdirPin
Met’in Yan Etkileri Nelerdir?

Met Kullananlar Yorumları incelendiğinde çok ciddi yan etkilere sahip olduğunu biliyoruz. Bunlardan bazıları ise şunlardır:

 • İştah azalması
 • Artan uyanıklık ve obsesif haller
 • Psikoz atakları
 • Gürültüye karşı artan hassasiyet
 • Cildi kaşıma veya toplama gibi sinirsel aktivite
 • Sinirlilik hali ve baş dönmesi
 • Depresyon
 • Şiddetli titreme
 • Kronik yorgunluk
 • Paranoya
 • Artan kalp hızı, kan basıncı ve felç riski
 • Saldırganlık ve şiddet içeren davranışlar da dahil olmak üzere ruh hali değişimleri veya ani patlamalar
 • Ağız Kuruluğu
 • Kırık, çürük, lekeli dişler
 • Büyümüş göz bebekleri
 • Hızlı göz hareketleri

Metamfetamin Kullananlar Yorumları

Metamfetamin Kullananlar YorumlarıPin
Metamfetamin Kullananlar Yorumları

Ülkemizde de maalesef Metamfetamin maddesi oldukça sık kullanılmaya başlandı. Sizin uzak durmanız için seçtiğimiz kullanıcı yorumları sizlerle. Oldukça olumsuz Metamfetamin Kullananlar Yorumları bulunuyor. İşte bazıları

 • Yaklaşık 2 yıllık kullanım sürem sonrasında hayatımı mahveden, zaten ortalamanın pek de üzerinde seyretmeyen ruh halimi darmadağın eden bir uyuşturucu.
 • Çok tehlikeli bir uyuşturucu. Özellikle özentilik sebebiyle artış yaşandığını düşünüyorum. Breaking bad olmasa adını bile bilmezdik.
 • İlk defa kullandım 2 gün boyunca uyutmadı. Ayrıca yemek bile yiyemedim. Kesinlikle uzak durun!
 • 2 seneye yakın kullandım. Sonrasında bırakmak için 2.5 sene çabaladım. bu maddeyi ancak tedavi alarak bırakabiliyorsunuz.

Ateş Buz Kullananların Yorumları

Ateş Buz Kullananların Yorumları genellikle bu uyuşturucu maddeden kurtulmak istediklerini belirtmişlerdir. Tabi ki ciddi yan etkilerinden dolayı insanlar hiç mutlu değildir. Bağımlılık ve yoksunluk durumlarını gözler önüne seren Ateş Buz Kullananların Yorumları karşınızda:

“Kliniğe met kullanan bir hasta geldi. Daha önce bu kadar genç birinin dişlerinde hiç bu seviyede şiddetli bir tahribat görmemiştim.”

“Beyne etki eden maddelerin kontrolsüz biçimde etkiliyor. O yüzden ciddi şekilde bağımlılık yaptı.”

“Ağız kuruluğundan acı çekiyorum artık. Tedavi olmayı düşünüyorum.”

“Uzun süreli kullanımlarda geri dönüşü olmuyor. Ayrıca ben de kronik psikoza neden oldu. Asla masum bir madde değil. Çok kolay bir şekilde bağımlılık yapıyor.”

Met Bağımlılık Yapar Mı?

Mefamfetamin yada diğer adıyla met, bağımlılık yapıcı etkilere sahip ülkemizde kullanılması kesinlikle yasak olan bir uyuşturucu maddedir. Ülkemizde son yıllarda kullanımı artması korkutucu bir hal aldığının göstergesidir. Bu uyuşturucu kullanımından sonra mutluluk hormonunu tetikleyerek dopamin salgısını arttırmaya etki eder. O yüzden kristal adlı maddeyi düzenli bir şekilde kullanma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu durum da ciddi bağımlılıklara sebep olmaktadır.

Fakat Uzun süreli kullanımlar ciddi yan etkilere sahiptir. Yoksunluk durumlarında ise bu yan etkiler hem çok şiddetlidir hem de uzun sürelidir. Kesinlikle bu maddeden uzak durmanız gerekiyor. Met Kullananlar Yorumları bunu destekler niteliktedir.

Eğer bu illetten kurtulmak istiyorsanız Alo 191 uyuşturucuyu bırakma hattını arayıp profesyonel yardım almanızı öneriyoruz.

Kristal Uyuşturucu Kullananlar Belirtileri

Kristal Uyuşturucu Kullananlar BelirtileriPin
Kristal Uyuşturucu Kullananlar Belirtileri

Anlamak için en kolay yol fotoğraflardır. Fotoğraflar asla yalan söylemez. Met kullanan birini gördüğünüzde uyuşturucu dokuları ve kan damarlarını yok ettiğinden, diş çürümesi veya vücut yaraları, kilo kaybı, saç dökülmesi ve yaşlanmanın dışa dönük belirtileri görebilmeniz mümkün. Yani uzun süreli Met kullanımının birçok fiziksel yan etkisi vardır. Oldukça tehlikelidir.

Kristal kullanımı fiziksel etkilerin yanında patolojik beyin değişikliklerine de sebep olur. Şiddetli saldırganlık, takıntılı düşünce ve davranışlar, hatta psikoz, bir kişinin düşüncelerini ve duygularını etkileyen bir zihinsel sağlık bozukluğu sağladığını belirtelim. Yoksunluk durumlarında bu etkiler çok daha fazlalaşır. Ateş buz kullanan birini anlamanız için bu etkilerin olup olmadığını gözlemeniz gerekiyor.

Metamfetamin Kullanan Kaç Yıl Yaşar?

Özellikle ülkemizde Met kullanımı giderek artmaktadır. Oldukça tehlikeli olan bu maddeye karşı halkımızı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalara sonucu yaşam yılını oldukça azalttığını biliyoruz. Araştırmalar ise Metamfetamin uyuşturucu kullananların önünde 5 yıl kaldığını söylüyor. Eğer siz de bu illetten kurtulmak için yollar arıyorsanız profesyonel destek almanız şart. O yüzden Alo 191 uyuşturucuyu bırakma hattını arayıp yardım almanız isabetli bir karar olacaktır.

Met Kandan Ne Zaman Temizlenir?

Met, kullanımdan sonraki dört günden bir haftaya kadar herhangi bir yerde idrarda çıkar. Bunun yanında 24 ila 48 saat sonrasına kadar da kanda kalır. Ayrıca Metamfetamin, kullanımdan sonra 90 gün veya daha uzun süre saçta hala bulunabiliyor. Kısacası Met’in temizlenmesi hızlı olan bir süreç değildir.

Met Yoksunluğu Ne Kadar Sürer?

Met yoksunluğu 10 haftaya kadar sürebiliyor. Ve bu met kullananlar için yoksunluk belirtileri son derece yoğun yaşanabiliyor. Yoksunluk sürecinden geçen kişilerin güvenilir bir uyuşturucu tedavi merkezinde profesyonel gözetim altında yapmaları öneriliyor. 

Met yoksunluğu belirtileri nelerdir?

Aşağıdakiler, bağımlı kristal kullanıcıları için yaygın olarak görülen yoksunluk belirtileridir: 

 • Tükenmişlik
 • Depresyon
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Yoğun istek (bu 10 haftaya kadar sürebilir)

Met İçen Nasıl Uyur?

Met kullananlar yorumları dikkate alındığında etkisi her bünyeye göre değişmektedir. Kişi ya oldukça fazla uyku haline bürünür ya da çok az uykuya ihtiyaç duyuyor. Bunların yanında kronik yorgunluk met yan etkileri arasında da sık sık görülüyor.

Eğer hala tedavi almıyorsanız Alo 191 uyuşturucuyu bırakma hattını arayıp yardım alabilirsiniz.

Met Cinsel İsteği Arttırır Mı?

Yaygın düşünülenin aksine Met cinsel isteği arttırmaz. Bu konuda oldukça fazla araştırmaların yapıldığını söyleyelim. Ayrıca araştırmaların sonucu madde kullanımının cinsel isteği ve cinsel performansı düşürdüğü yönünde. Kesinlikle amaç ne olursa olsun Met kullanmanızı önermiyoruz. Çok tehlikeli bir maddedir.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Sağlık kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Met Kullananlar Yorumları yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4.2/5 - (11 Oy)
“Met Kullananlar Yorumları – Aman Dikkat!” üzerine bir yorum
 1. MET VE GERÇEKLER
  Buna bulaşırsanız hayatınızın kararacağına yüzde yüz emin olabilirsiniz. Nerden mi biliyorum; kendimden ve çevremden. İki buçuk sene met bağımlığı hikayem var. Onlarca bağımlı tanıdım. 3 kere klinikte yattım, 3 psikiyatrist değiştirdim. Hiçbiri direkt işe yaramadı. Sonunda kendi kendime meti bırakmayı başardım. Deneyimlerimi ve öğrendiklerimi paylaşacağım sizinle.
  Başladığınız ilk günler bu maddenin size çok iyi geldiğini zannedeceksiniz. Tuzakta burada zaten, hep o ilk kafayı arayarak tekrar tekrar kullanacaksınız. Maalesef zamanla dozunu arttıracaksınız yetmemeye başlayacak. Bir süre sonra asla o seviyeye gelmem dediğiniz bağımlı insanlar kadar, hatta bazılarından da fazla içerken bulacaksınız kendinizi. Hayatınızın büyük kısmı maddeye ulaşmak için ya da kullanmak için harcayacaksınız. Zamanla beyin fonksiyonlarınız arıza vermeye başlayacak. Paranoyak olacaksınız. Panik ataklar geçireceksiniz. Başlarda met kullandığınızı anlamayan herkes, zamanla anlayacak bundan emin olabilirsiniz. Kan çanağı gözlerinizi, hızlı hızlı konuşmalarınızı, terlemelerinize unutkanlıklarınızı, yaralarınızı, uykusuz gecelerinizi saklayamamaya başlayacaksınız. Zamanla çevrenizde bağımlılar ve torbacılardan başka kimse kalmayacak. Saçma sapan şeylerle uğraşırken bulacaksınız kendinizi.
  MET İÇMENİN SONU KÖTÜ BİTER
  Kas ağrıları çekeceksiniz. Vücudunuzdaki organlar arıza vermeye başlayacak. Kötü bir şekilde zayıflayacaksınız. Yüzünüz, vücudunuz çökecek. Ara ara yüzünüzde ve vücudunuzda yaralar çıkacak. Bazen bir dakika öncesini bile hatırlayamayacaksınız. Zavallı görünüşünüzün farkına bile varamayacaksınız. Size kendinizden başka yardım eden olmayacak. Psikiyatristler uzmanlar bile sizden uzaklaşacak. AMATEM ve özel kliniklerin de siz istemedikçe yapabileceği bir şey olmayacak.
  Paranız da bitince met arkadaşlarınız da sizi tanımayacak. Metten artık zevk almamaya başladığınız bir an gelecek, artık maddeyi keyif için değil, sanki mecburen kullanacaksınız. Aslında bu maddeyi hiç kullanmadan bir gün öncesine, normale dönmek için içeceksiniz. Bağımlı olduğunuzu anlamanız biraz geç olacak. İşiniz, eşiniz, maddiyatınız kalmayacak. Sonunuz belki yapayalnız bir hapishanede veya tımarhanede bitecek. Belki de felç ya da kalp krizi geçirerek bir köşede öleceksiniz. Amacım kimseyi strese sokmak değil gerçeklere açılan bir pencere açmak sadece.
  MET İÇEN KİŞİYİ YARGILAMA
  Bağımlı birine kızar, bağırır, aşağılar tecrit ederseniz kendini daha da kötü hissetmesini sağlarsınız sadece. Metin zararlarını anlatmak, met içen birini daha çok strese sokar. ’Met içersen ölürsün sürünürsün’’ gibi laflar sadece o kişinin gerginliğini arttırır. Strese giren, gerilen, kötü hisseden bağımlı ne yapar sizce; tabi ki daha çok met içerek rahatlamaya, bu durumdan kurtulmaya çalışır. O yüzden bu tür yaklaşımlar hiçbir işe yaramaz.
  Eğer o kişinin yakınındaki kişi sevgiyle yaklaşarak, yardım konusunda samimi olduğunu gösterirse tedavi sürecini başlatabilir. En önemlisi met içen kişiyi yar-gı-la-ma-mak-tır. Met bırakmanın, baş etmesi imkansıza yakın bir şey olduğu gibi bilgilerin hepsi, yalan- yanlış, kopyala- yapıştır bilgilerdir. Met içmek kimseyi aşağılık falan yapmaz. Sadece hatalı kişi yapar. Herkes hatasından dönebilir. Meti bırakmak için hiçbir kliniğe ya da psikiyatriste ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız sizi seven biri veya birileri, bir de kendiniz. Gerisi kolay zaten.

  KENDİ YARATTIĞINIZ KORKULARI TANIYIN
  Size bu maddeyi bıraktırmak için çalışan yakınlarınıza sarılın. Korkmayın mücadele edin kendinize inanın. Meti bırakamamanızın en önemli nedeni kendi yarattığınız korkular. Korkuların üzerine gidin o zaman anlayacaksınız beni. Meti bırakmakla diğer maddeleri bırakmak arasında bir fark yok. Bırakırsam şöyle olurum böyle olurum kelimelerinin hepsini sen kafanda yaratıyorsun. Yok öyle bir şey. Bı- ra- ka- cak sın zor olmayacak. Bir iki hafta biraz ağrıların olabilir kasılabilirsin arada, bu ağrıların arası gittikçe açılacak. İlk günler fazla uyuyacaksın, sıkıntı yok. Biraz grip gibi semptomlar olabilir boş ver. Hiç mi grip olamadın. Ilık suyla duş al sık sık daraldığında. Eğer meti zihinde bitirebilirsen başka hiçbir şeye gerek yok. Özgürlük gibi de bir şey yok.

  Cevapla
Yorum yapın

2