Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullananlar – Yazz 24+4 Kullananlar

Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullananlar – Yazz 24+4 Kullananlar

Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullananlar ve Yazz 24+4 Kullananlar yazımız ile sizlerleyiz. Bu yazımızda en popüler doğum kontrol haplarından biri olan Yazz kullananların yorumları, çeşitli yan etkileri ve sık sorulan sorular gibi birçok husustan bahsedeceğiz. Çoğu kadın için vazgeçilmez olan doğum kontrol hapları birçok amaçla kullanılmaktadır. Hormonlarla ilgili olan Yazz, hormonlarla doğrudan etkileşime girmektedir. Bu nedenle doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilmektedir. Dilerseniz sizi hiç bekletmeden Yazz kullananlar yazımıza geçelim.

Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullananlar

Yazz doğum kontrol hapı kullananlar yazımıza öncelikle hapımızdan bahsederek başlamak isteriz. İlk olarak Yazz doğum kontrol hapı, progesteron ve östrojen içermektedir. Yazz, yumurtlamayı (yumurtalıktan bir yumurtanın salınmasını) önleyen kadın hormonları içeren bir doğum kontrol hapıdır. Ayrıca spermin rahme ulaşmasını ve döllenmiş yumurtanın rahme yapışmasını zorlaştırmaktadır. Özellikle hamileliği önlemek için kullanılır. En az 14 yaşında adet görmeye başlayan ve doğum kontrol hapı kullanmak isteyen kadınlarda orta dereceli sivilce tedavisinde de kullanılmaktadır.

Yazz ayrıca anksiyete, depresyon, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, enerji eksikliği, uyku veya iştah değişiklikleri, meme hassasiyeti, eklem veya kas ağrısı, baş ağrısı ve kilo alma gibi adet öncesi disforik bozukluğun (PMDD) semptomlarını tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

Ayrıca dilerseniz Doğum Kontrol Hapı Fiyat yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Yazz Doğum Kontrol Hapı Beyaz Haplar

Düzenli kullanılması gereken Yazz Doğum Kontrol Hapı beyaz haplar ve pembe haplar içermektedir. 24 adet pembe hap, 4 adet beyaz hap bulunmaktadır ve 24+4 ismini buradan almaktadır. Adet düzensizliği için daha çok kullanılmaktadır ve bu amaçla kullanılırken şu şekilde ilerlenmektedir:

 • İçilen 24 pembe hap etkin madde içermektedir ve pembe haplar bittikten sonra beyaz hapa geçilmektedir. Beyaz hapın kimi zaman içildiği günlerde, kimi zaman ise hemen sonrasında adet kanaması gerçekleşmektedir.

Yazz 24+4 Kullananlar

Yazz 24+4 Kullananlar
Yazz 24+4 Kullananlar

Şimdi ise Yazz 24+4 Kullananlar ile yazımıza devam ediyoruz. Tüm ilaçların etkileri kişilere göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle kullananlar tarafından yapılan yorumlar da değişmektedir. En sık görülen yan etkileri şu şekilde listelenebilir:

 • Duygusal değişkenlik
 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • Memelerde ağrı
 • Düzensiz adet görme, adet görmeme gibi adet ile ilgili problemler

Henüz bu ilacı kullanmamış olanlar, Yazz 24+4 Kullananlar kısmına soru işaretiyle yaklaşmaktadır. Bu hapı kullanan kişilere birçok soru yöneltilmektedir ve Yazz doğum kontrol hapı kilo aldırır mı sorusu en popüler olanlardandır. Genel olarak doğum kontrol hapları vücutta su tutmaktadır ve bu nedenle ödem oluşması olağandır. Vücutta biriken ödem ise Yazz doğum kontrol hapı kullananlar tarafından kilo artışı olarak yorumlanmaktadır.

Ayrıca dilerseniz Dienille Kullananlar Yorumları yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Yazz Kullananlar Ne Zaman Adet Oldunuz

Kullanıcılar tarafından sorulan diğer popüler sorulardan biri de ” Yazz Kullananlar ne zaman adet oldunuz ” sorusudur. Adet düzenleyici olarak piyasada önde gelen ilaçlardan olan Yazz, diğer ilaçlardan farklı bir düzende kullanılmaktadır. Az evvel de bahsettiğimiz gibi ilacın içerisinde 28 kapsül, 24+4 şekilde bulunmaktadır. 24 adet pembe hap ve 4 adet beyaz hap olarak ikiye ayrılır. Daha çok tedavi amaçlı kullanılan ve etkin madde içeren pembe hapların bitimi ile birlikte içilen beyaz haplar adet kanamasının başlamasına yol açmaktadır. Bu bağlamda ilaç kullanım süresinin en geç bitiminde kişinin adet olması beklenmektedir. Kullanıcılar tarafından ” Yazz kullananlar ne zaman adet oldunuz ” sorusuna verilen cevap genellikle, iki ya da üçüncü beyaz hapta adet oldum şeklindedir.

Yazz Doğum Kontrol Hapı Yorumları

Doktor tavsiyesi olsun ya da olmasın, kişiler en çok yorumlara dikkat etmektedir. Henüz kullanmamış olanlar için Yazz Doğum kontrol hapı yorumları sizler için bu bölümde derlenmiştir. En popüler doğum kontrol haplarından biri olması nedeniyle olumlu ve olumsuz birçok değerlendirme bulunmaktadır. İşte sizler için seçtiğimiz, faydalı olabilecek Yazz doğum kontrol hapı yorumları:

 • “İlacı kullanmadan önce çok gözümü korkutmuşlardı. Bahsedilen yan etkilerden ne mide bulantısı, ne kilo problemi bende görülmedi. Fakat baş ağrılarım biraz arttı diyebilirim.”
 • “İlacı iki yıldır düzenli olarak kullanıyorum. İlk regl olduğum zamandan beri hiçbir şekilde düzenim yoktu. Yazz ile birlikte reglim düzene girdi ve 28-30 günde bir regl oluyorum.”
 • “Birden fazla kez bu ilacı kullanmayı denedim fakat yan etkileriyle başa çıkamadığım için bırakmak zorunda kalıyorum. Bana çok fazla mide bulantısı ve baş dönmesi problemi yaşatıyor.”

Son olarak Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullananlar ile alakalı çeşitli soruları sizler için yanıtlayacağız.

Ayrıca Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullananlar yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eğer isterseniz sağlık kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
“Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullananlar – Yazz 24+4 Kullananlar” üzerine bir yorum
 1. Bendr polikistik over hastasıyım rahim duvarim çok ince İnsülin diremcim var yazz doğum kontrol hapini kullanıyorum baya yan etki yaptı bende

  Cevapla
Yorum yapın