Ana Sayfa » Okunacak Dualar » Banyoya Girerken Okunacak Dualar – Banyoya Hangi Ayakla Girilir

Banyoya Girerken Okunacak Dualar – Banyoya Hangi Ayakla Girilir

Banyoya Girerken Okunacak Dua yazımız ile beraberiz. Banyo duası ederek tüm kötülüklerden yalnızca Allah’ın koruyabileceği için ya yapılan her işlemde Allah’a sığınmalıyız. Banyo gibi mekanlar genel olarak kirli olduklarından dolayı buraları cinler ve şeytanlar sahiplenirler. Bunun yanı sıra banyoda çıplak olduğumuzdan dolayı oradaki cinlerden korunmak için Allah’a sığınmak için dua ederiz. Ayrıca, Banyoya girerken cinler için Okunacak dualar nelerdir? veya Gusül abdesti alırken Banyoya Hangi Ayakla Girilir? gibi aklınızdaki soruları da bu yazımızı okuyarak cevaplayabilirsiniz.

Banyoya Girerken Okunacak Dua Arapça

Banyoya Girerken Okunacak Dua Arapça
Banyoya Girerken Okunacak Dua Arapça

İslam dininde kişisel temizliğe çok önem verilir. Dinin getirmiş olduğu temizlik alışkanlıkları yaşadığımız her ortama etki ediyor. En önemlisi namaz kılarken abdest alınması, kıyafetlerin temiz olması ve gusül abdesti alınması gibi bir çok benzeri davranışlar da temizliğin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca, benzer bir yazımız olan Eşinin Seni Sevmesi İçin 44 Kere Okunacak Dua içeriğimize de bakabilirsiniz. Öncelikle dua etmeden önce banyoya nasıl girilmelidir bu konudan bahsedelim.

  • Öncelikle banyo kapısından geçerken giyinik vaziyette girin.
  • Kapıdan geçerken önce sol ayağınızı atın ve aşağıdaki bulunan ilk duayı okuyun.
  • Giysilerinizi alttaki iç çamaşırınız hariç hepsini çıkarın.
  • Yıkandıktan sonra gusül abdestini mutlaka unutmayın.
  • Ayrıca, banyo yaparken suyu gerektiğinden fazla kullanmamaya da özen gösteriniz. (Peygamberimiz söylemiştir)
  • Daha sonra duştan çıkınız ve kurulanıp giyinebilirsiniz. Kapıdan çıkarken ise sağ ayağınız ile çıkınız. Kapıdan çıkarken ise aşağıda bulunana 2. duayı okuyunuz.

Banyo gibi yerleri cinler mesken edindikleri için bu tür yerlere girerken Allaha sığınmalıyız. Banyoya Girerken Okunacak Dua aşağıdaki gibidir.

Okunuşu: Allahümme innî es’elükel-cennete ve ne’îmehâ Ve e’ûzü minennâri ve hamîmehâ.

Anlamı: Allah’ım! cenneti ve içindeki nimetleri sen’den isterim. Cehennem’den ve Cehennem’in kızkınlığından sana sığınırım.

Duşa Girerken Okunacak Dua

Yukarıda da bahsedildiği gibi Duşa Girerken Okunacak Duanın okunuşunu ve anlamını sizler için araştırdık. Yukarıdaki adımları uygulayarak banyoya girerken nasıl davranılmasını gerektiğini de anlatmış olduk. Ayrıca benzer bir yazımız olan Kocayı Kendine Bağlamak İçin Suya Okunacak Dua içeriğimize de bakabilirsiniz.

Banyoya Hangi Ayakla Girilir?

Banyoya Hangi Ayakla Girilir
Banyoya Hangi Ayakla Girilir

Öncelikle banyoya girerken dua okunacağını öğrendiğimize göre şimdi de Banyoya Hangi Ayakla Girilir? veya Gusül abdesti alırken Banyoya Hangi Ayakla Girilir? soruları akıllara geliyor. Öncelikle banyo gibi yerler genellikle pis olduğu için sol ayakla girilir ve sağ ayakla çıkılmalıdır. Bu bir sünnettir.

Gusül abdesti alınacağı zaman da aynı şekilde yapılmalıdır. İlk önce banyoya girerken sol ayak ile girilmelidir. Çıkarken ise sağ ayak ile çıkılmalıdır. Fakat bunu yapmanız zorunlu değildir. Gusül abdestini etkileyen bir durum hiç değildir. Bu sadece bir sünnettir.

Banyodan Çıkınca Okunacak Dua

Banyoya girerken okunacak dua olduğu gibi Banyodan Çıkınca Okunacak Dua da vardır. Nasıl banyoya girerken sol ayağımız ile giriyorsak çıkarken de sağ ayağımız ile çıkmamız gerekiyor. Aynı zamanda girerken dua ediyorsak çıkarken de etmeliyiz. İşte çıkarken söylenmesi gereken dua!

Okunuşu= Elhamdü lillâhillezi ezhebe annî’I-ezâ ve âfanî

Anlamı= Benden sıkıntıyı gideren ve bana âfiyet bahşeden Allah’a hamd olsun.

İsterseniz bizdekalmasin.com adresi aracılığıyla ana sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Diğer kategorimiz olan Okunacak dualar kategorisindeki diğer yazılar aşağıda yer almaktadır.

Son olarak yazımızın sonuna geldik. Ayrıca değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz. Daha fazlası için lütfen bizi takip edin.

5/5 - (2 Oy)
Yorum yapın