Ana Sayfa » Okunacak Dualar » Tuvalete Girerken Okunacak Dualar – Tuvalete Hangi Ayakla Girilir

Tuvalete Girerken Okunacak Dualar – Tuvalete Hangi Ayakla Girilir

Tuvalete Girerken Okunacak Dua ve Helaya Girerken Okunacak Dua yazımız ile beraberiz. Tuvalet duası, tuvalete girmeden önce dua ederek tüm kötülüklerden yalnızca Allah’ın koruyabileceği için ya yapılan her işlemde Allah’a sığınmalıyız. Tuvalet gibi mekanlar genel olarak kirli olduklarından dolayı buraları cinler ve şeytanlar sahiplenirler. Bunun yanı sıra banyoda çıplak olduğumuzdan dolayı oradaki cinlerden korunmak için Allah’a sığınmak için dua ederiz. Ayrıca, Arapça tuvalete girerken okunacak dua veya Tuvalete girerken ve çıkarken Okunacak dualar ve anlamı gibi aklınızdaki soruları da bu yazımızı okuyarak cevaplayabilirsiniz.

Tuvalete Girerken Okunacak Dua

İslam dininde kişisel temizliğe çok önem verilir. Dinin getirmiş olduğu temizlik alışkanlıkları yaşadığımız her ortama etki ediyor. En önemlisi namaz kılarken abdest alınması, kıyafetlerin temiz olması ve gusül abdesti alınması gibi bir çok benzeri davranışlar da temizliğin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca, benzer bir yazımız olan 1000 Salatı Münciye Okuyanların Yorumları içeriğimize de bakabilirsiniz. Şimdi sizlere tuvalete girerken ve çıkarken okunacak dua ve anlamını açıklayalım. İşte Tuvalete Girerken Okunacak Dua!

  • Okunuşu: Allahümme innî eûzü bike mine’l-hubsi ve’l-habâis.
  • Anlamı: Allah’ım, pislikten ve pis olmaktan sana sığınırım.

Tuvalete Hangi Ayakla Girilir?

Tuvalete Hangi Ayakla Girilir
Tuvalete Hangi Ayakla Girilir

Öncelikle tuvalete girerken dua okunacağını öğrendiğimize göre şimdi de Tuvalete hangi ayakla girilir? sorusunu da cevaplayalım. Öncelikle tuvalet gibi yerler genellikle pis olduğu için sol ayakla girilir ve sağ ayakla çıkılmalıdır. Bu bir sünnettir. Ayrıca, tuvalette hiç bir şey yenmez, içilmez ve konuşulmaz.

Etrafınızda çeşme sadece tuvalette varsa ve abdest almanız gerekiyorsa, abdest alınacağı zaman da aynı şekilde sol ayak ile tuvalete girilmeli ve sağ ayak ile çıkılmalıdır. Fakat bunu yapmanız zorunlu değildir. Abdesti etkileyen bir durum hiç değildir. Bu sadece bir sünnettir.

Helaya Girerken Okunacak Dua

Helaya Girerken Okunacak Dua
Helaya Girerken Okunacak Dua

Yukarıda da bahsedildiği gibi Helaya Girerken Okunacak Duanın okunuşunu ve anlamını sizler için araştırdık. Yukarıdaki duayı okuyarak tuvalete girerken nasıl davranılmasını gerektiğini de anlatmış olduk. Ayrıca benzer bir yazımız olan Kocayı Kendine Bağlamak İçin Suya Okunacak Dua içeriğimize de bakabilirsiniz.

Tuvaletten Çıkınca Okunacak Dua

Tuvalete girerken okunacak dua olduğu gibi Tuvaletten Çıkınca Okunacak Dua da vardır. Nasıl tuvalete girerken sol ayağımız ile giriyorsak çıkarken de sağ ayağımız ile çıkmamız gerekiyor. Aynı zamanda girerken dua ediyorsak çıkarken de etmeliyiz. İşte çıkarken söylenmesi gereken dua!

Okunuşu= Elhamdü lillâhillezî ezhebe anni’l-ezâ ve âfânî.

Anlamı= Bana rahatsızlık veren şeyleri giderip, afiyet ve sıhhat hibe eden Allah’a hamd olsun.

Son olarak Tuvalete girerken ve çıkarken okunacak dua ile alakalı sıkça sorulan birkaç soruyu bir araya getirdik.

Diğer kategorimiz olan Okunacak dualar kategorisindeki diğer yazılar aşağıda yer almaktadır.

Son olarak yazımızın sonuna geldik. Ayrıca değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz. Daha fazlası için lütfen bizi takip edin.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın