Ana Sayfa » Okunacak Dualar » Yeni Yıla Girerken Okunacak Dua – 2024 Yılbaşı Duaları – Diyanet!

Yeni Yıla Girerken Okunacak Dua – 2024 Yılbaşı Duaları – Diyanet!

Yeni Yıla Girerken Okunacak Dua ile yeni yılın hayrımıza geçmesini, sağlık ve bereket getirmesini Allah tarafından diliyoruz. 2023 Yılbaşı duaları ile yeni umutlar için hayırlı kapılar açmasına vesile olmasını sağlayabiliriz. Seneye evimizde huzur ve sağlık bulmak için okunacak dualar nelerdir?

Yeni Yıla Girerken Okunacak Dua Diyanet

Arkamızda kalan 365 günün kıyasını yapıp hesapları kendi içimizde vermekteyiz. Allah’ın rızası için neler yapmışız bir değerlendirmeliyiz. Ardımızda kalan günah ve sevaplarımız tartmalıyız. Ardından yeni yıl için umut ve dileklerimiz için dua edebiliriz. Hangi duayı edeceğiniz konusunda diyanet açıklamada bulunmuştur. Yeni Yıla Girerken Okunacak Dua Diyanet şunu söylemektedir:

Allâhümme ente’l-ebediyyü’l-kadimu’l-hayyü’l-kayyümü’l-kerimü’l-hannânü’l-mennânü.Ve hâzihi sennetün cedidetün.Es’elüke fihe’l-ısmete mine’s-şeytan’r-racimi ve evliyâihi: Ve’l-avne âlâ hâzihi’n-nefsi’l-emmâreti bi’s-sût.Ve”l-istiğale bi mâ yukarribuni ileyke yâ ze’-celali ve’l-ikram.

Yeni Yıl İçin Okunacak Dua

Allah’ım! Sen Ebedi ve Kadim’sin. Başlangıcı ve sonu asla olmayan Hayy ve Kayyum’sun. Hayat sahibi ve her şeyi ayarında tutansın. Kerim ve Hannan’sın. Sonsuz ikramların ve şefkatin mutlak sahibisin. Bu gün yeni seneye giriyoruz. Bu yeni senede, lanetlenmiş şeytanın ve yardımcılarından beni korumanı senden diliyorum. Ve yine senden devamlı kötülüğe teşvik eden nefsimden beni korumanı diliyorum. Ve yine senden beni sana yaklaştıracak işlerle meşgul olmam konusunda bana yardımcı olmanı istiyorum. Ey mutlak celal ve ikram sahibi Allah’ım!..

Türkçe Meali

Önerilen Dua İçeriği: Sevdiğim Bu Duayla Döndü

Yeni Yıl İçin Okunacak Dua

Herkesin yeni yılını bizde kalmasın ailesi olarak kutlarız. İçten sevgiyle ve dua ile kalmanızı temenni ediyoruz. Sağlıklı sıhhatli bol bol hayırların peşinizden ayrılmadığı bir yıl olsun. Yeni Yıl İçin Okunacak Dua için hadi eller duaya!

  • Ey yüce Allah’ım
  • İman etmiş kulların sana tevekkül ederek yeni yıla giriyoruz. Ömrümüzü ve günlerimizi hayırlı kıl. Sana hizmet etmeyi nasip et. Büyük günahlarımızı bağışla
  • Ya RAB, kalplerimizi yeni yılda iyilikle doldur. Cömert ve karşılık beklemeyen bizi seven kişiler çıkart.
  • Allah’ım kıtlıktan cimrilikten ve fesatlıktan bizi uzak tut. Karanlık fitnelerden bizi koru
  • Yeni yılda başarıları birlikte getir. Saadet ve tövbe ile bizi doyur Allahım.
  • Amin! RABBİL ALEMİN EL FATİHA

Tavsiye Edilen Dua İçeriği: 21 Günde Evlenme Duası

Peygamberimizin Yeni Yıl Duası

Peygamberimizin yeni yıl duası ile Eshabına ve Ehl-i beytine salat ve selam getirilmektedir. Yeni sene boyunca nefsinizi şeytandan uzak tutmaya yarayan bu duayı dilinizden düşürmeyiniz. Bu dua ile birlikte yeni yılda Allah’a sığınınız. Peygamberimizin Yeni Yıl Duası aşağıda belirtilmiştir.

Elhamdülillâhi Rabbil-âlemîn. Vessalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme entel-ebediyyü’l-kadîm, el-hayyül-kerîm, el-hannân, el-mennân. Hâzihî senetün cedîdetün. Es’elüke fîhe’l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihin-nefsil-emmâreti bissûi vel-iştiğâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve sallallâhu ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.

Yılbaşında yukarıdaki duayı 3 defa okursa, Allahü teâlâ o kimseyi, gelecek Muharrem ayına kadar bütün belâlardan kişiyi korur.

Buna Benzer Okunacak Dua: Sabır Ve Sakinleşme Duası

Yılbaşı Duaları

Yılbaşı Duaları
Yılbaşı Duaları

Özellikle ashab-kiram yeni yıla girerken birden çok Yılbaşı Duaları okurlarmış. Adeta kur’an öğrenir gibi şu duaları ezberletirlermiş.

اَلَلَّهُمَّ أَدْخِلْهُ عَلَيْنَا بِالْأَمْنِ، وَالْإِيمَانِ، وَالسَّلَامَةِ، وَالْإِسْلَامِ، وَجَوازٍ مِنَ الشَّيْطَانِ، وَرِضْوَانٍ مِنَ الرَّحْمَنِ

“Allah’ım, Bizi buna güvenle, imanla, selametle ve Müslüman olarak, şeytandan kurtuluşumuz ve Rahman’ın rızasını kazanmamızı sağla.”

Yukarıdaki Yeni Yıla Girerken Okunacak Dua kapsamında birçok dua önerisinde bulunduk. Bunların dışında okunacak daha fazla dualar bulunmaktadır. Bazıları şunlardır:

  • SEYYİDUL İSTİĞFAR DUASI
  • TEVBE DUASI

Bunun yanında Yeni Yıla Girerken Okunacak Dua ile alakalı çok merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Yılbaşı Duaları kapsamında okunacak diğer duaların videosunu aşağıya bırakıyoruz. İsterseniz daha fazla duaya oradan erişebilirsiniz.

Bu kategorideki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Ana sayfaya bizdekalmasin.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Son olarak yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

3/5 - (2 Oy)
Yorum yapın