Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Somali Asgari Ücret 2023 – Yaşam Maliyeti

Somali Asgari Ücret 2023 – Yaşam Maliyeti

Somali Asgari Ücret 2023 bakımından, birçok ülkeye nazaran oldukça geride kalmıştır. Somali’de yaşamayı ve hayatınızı devam ettirmeyi düşünüyorsanız bu ücret size yeterli gelmeyebilir. O nedenle Somali yaşam maliyetlerini ve masraf kalemlerini detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bu tarz yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir. İlginizi çeken ülkeler hakkında birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Somali Asgari Ücret Ne kadar? 2023

Gerek Türkiye ile ilişkileri olsun gerekse de Afrika’da çok bilinen ülkelerden birisi olan Somali’nin asgari ücreti 113 dolardır. Türk Lirasına çevirdiğinizde ise bu para 1600₺-1700₺ civarına denk gelmektedir. Buda Dünya standartları göz önünde bulundurulduğunda oldukça düşük bir ücrettir. Ülkemiz ekonomik durumu ile karşılaştırıldığında bizden daha geri olduklarını söylemek mümkün.

Somali Yaşam Maliyeti 2023

Somali Yaşam Maliyeti
Somali Yaşam Maliyeti

Eğer Somali’de yaşamak istiyorsanız oradaki ürün ve hizmetlerin ücretlerini sizlere aktarmamız gerekiyor. Özellikle coğrafi konumu ve toprak yapısı ile dış ülkelere muhtaç durumda olan ve ihracat açısından zayıf olan bu ülkedeki birtakım ürünlerin fiyatları şu şekildedir:

  • 1 Ekmek: 0,4€
  • Bir Litre Süt: 1.22€
  • 1 Şişe Su: 0.44€
  • Ortalama bir pantolon: 18€
  • Marka bir spor ayakkabı: 26€
  • Toplu taşıma bileti: 0,3€
  • 1 Litre benzin: 0.8€

Bu verilere bakıldığında dışarıdan bir ülke vatandaşı için ortalama fakat Somali’de çalışan ve maaş alan bir kişi için oldukça pahalı bir ülke. Bunun yanında eğlence, internet, yabancı dil konuşan kişi sayısı, trafik gibi metrikler göz önünde bulundurulduğu zaman oldukça zayıf bir ülke olduğu kanısına varılmaktadır.

Somali Yaşam Şartları

Ülke içerisinde ortalama maaş 320$ civarındadır. Fakat asgari ücret ise 113 $’dır. Bu sebeple yaşam şartları ülke vatandaşları için oldukça zordur. Şehirde eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler oldukça geri kalmıştır. Bunun yanında eğlence hayatı ve ulaşım da gelişememiştir. Trafik oldukça tehlikeli ve şehir gece geç saatlerde de tehlikeli olmaktadır. Özellikle ara mahalleler ve merkezden uzak noktalarda dikkatli olunması gerekmektedir.

Bu yazımıza benzer Suudi Arabistan Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Somali Asgari Ücret Ne Kadar?

Somali Asgari Ücret 113 Dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli bilgileri sizler için derledik. Tüm detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülke ekonomisinin geri kaldığı Somali’de çalışma durumları ve seyahat hakkında da verileri sizler için hazırladık.

Somali Ekonomisi Nasıldır?

Somali Ekonomisi Nasıldır? Somali ekonomi olarak pek gelişmemiş bir ülkedir. İçerisinde bulunan demir, kalay, uranyum yatakları olmasına rağmen bunları yeterli miktarda çıkarıp işleyemediği için ekonomik olarak geri durumdadır. geçmiş yıllarda kuraklık ve salgın nedeniyle de milyonlarca kişinin ölmesi ülkeyi daha da geriye götürmüştür. Tarıma ve elverişli araziye sahip olmaması da negatif etkenler arasındadır.

Somali İş Fırsatları

Somali İş Fırsatları Ülke içerisinde maden yatakları bulunmaktadır. Ülkede dışarıdan insan gücüne pek ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat doktor, mühendis, öğretmen ve çeşitli mesleklerden kalifiye insanlara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle inşaat sektöründe bir bina yapımında çalışacak teknik insanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında hastane ve okul içerisinde eğitim ve hizmet verecek kişilere de ihtiyaç duyulmaktadır.

Minimum ücret ve yaşam maliyetleri ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Somali Asgari Ücret 2023 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

3.7/5 - (3 Oy)
Yorum yapın