Ana Sayfa » Maaşları » Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları 2024 – Zamlı Biyolog Maaşı!

Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları 2024 – Zamlı Biyolog Maaşı!

Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları 2024 ve Biyolog Maaşları yazımız ile sizlerleyiz. Bu yazımızda son zamanlarda oldukça popüler olan Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile ilgili atamaları, maaşları, mezun yorumları gibi birçok hususa değineceğiz. Ülkemizde 62 tane üniversitede yer almaktadır ve bununla birlikte üniversitelerin Fen Fakülteleri’nde eğitim verilmektedir. Sayısal puan türüyle 4 yıllık eğitim bulunmaktadır. Dilerseniz hiç uzatmadan çok merak edilen sorular için yazımıza geçelim. Ayrıca diğer mesleklerin maaşları ile ilgili bilgilere bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları 2024 💸

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir Ne iş yapar Maaşları nasıldır gibi konuları inceleyeceğimiz bölüme geldik. Öncelikle Moleküler Biyoloji ve Genetik, hücreleri oluşturan moleküllerin canlıların davranışlarını nasıl belirlediğini anlamaya çalışır. Bu bağlamda eğitim gören öğrenciler, mezun olduktan sonra çeşitli yerlerde çalışabilmektedir. Bunlardan bazıları şu şekilde listelenebilir:

 • İlaç Firmaları
 • Biyoteknoloji Araştırma Merkezleri
 • Üniversiteler
 • Tüp Bebek Merkezleri
 • Hastaneler

Özel veya kamu kurumlarında istihdam edilen Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları 2024 yılında çok değişkendir. Çalışılan kuruma göre artış veya azalış gösterir. Ortalama maaş için 11.000 TL demek mümkündür.

Ayrıca Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı Ne Kadar? isimli yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Biyolog Maaşları

Biyolog Maaşları
Biyolog Maaşları

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunları farklı alanlara yönelerek Biyolog unvanıyla mesleğini icra etmektedir. Adli biyolog, moleküler biyolog gibi farklı alanlar bulunmaktadır. Biyolog Maaşları incelemesi yaparken en ama en önemli husus deneyimdir. Özel kurumlar veya kamu kurumları çok fazla değişkenlik gösterse de genel olarak birbirine yakındır. Deneyimlerine göre düzenlediğimiz Moleküler Biyolog Maaşları listesi şu şekildedir:

1 Yıl Deneyimli Moleküler Biyolog Maaşı25.500 TL – 35.000 TL
5 Yıl Deneyimli Moleküler Biyolog Maaşı30.000 TL – 45.500 TL
10 Yıl Deneyimli Moleküler Biyolog Maaşı35.500 TL – 55.000 TL
20 Yıl Deneyimli Moleküler Biyolog Maaşı45.000 TL – 70.000 TL

Ayrıca Sağlık Kurumları İşletmeciliği Maaşları isimli yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Adli Tıp Moleküler Biyolog Maaşı

Diğer bir merak edilen nokta ise Adli Tıp Moleküler Biyolog Maaşı olmaktadır. Adli Tıp Kurumu bünyesinde Biyolog olarak çalışmak için KPSS ile atanmak gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda en düşük 83 KPSS puanı ile alım yapılmıştır. Ortalama maaşları 30 Bin TL civarındadır ve aynı zamanda uzmanlığa göre değişkenlik göstermektedir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Yurtdışı Maaşları

Kendini geliştirmek, yurtdışında öğrenimini devam ettirmek ve hatta tamamlamak isteyenler için Moleküler Biyoloji ve Genetik Yurtdışı maaşları konusuna değineceğiz. Çoğu ülkede çok kıymetli ve kazançlı mesleklerden biri olarak anılmaktadır. Bu nedenle maaşları için de ülkemize göre yüksek olduğunu belirtmek mümkündür. Dolar ve Euro cinsinden düşünüldüğünde, yaşam standartları da devreye girdiğinde daha iyidir diyebiliriz.

ABD’deki Moleküler Biyoloji ve Genetik yıllık maaşları 20.388 Dolar ile 536.600 Dolar arasında değişmektedir ve ortalama yıllık maaş 97.337 Dolardır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Ataması Var Mı?

Kamu personel alımları yıllara göre çok fazla değişkenlik gösterir. Kadrolarda açık olması durumu, daha fazla atama yapılacağı anlamına gelir. Moleküler Biyoloji ve Genetik KPSS Atama Puanları içerisinde en düşüğü 84 puandır ve bununla birlikte en yüksek ise 88 puan olmaktadır. 2024 yılı içerisinde Biyolog kadrosuna farklı Bakanlıklara alımlar yapılmıştır. Bu Bakanlıklar ise şu şekildedir:

 • Tarım ve Orman Bakanlığı:
  • Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü
  • Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü
  • Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü
  • Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü
 • Sağlık Bakanlığı:
  • Halk Sağlığı Laboratuvarı
  • Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Tüm bu kurumlara bakıldığında Moleküler Biyoloji ve Genetik Ataması Var Mı? sorusunun yanıtı evet olmaktadır. Biraz yüksek puanlarla atama olmasına rağmen yılın farklı zamanlarda yapılan atamalarla şans artabilmektedir.

Son olarak Biyolog Maaşları ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Moleküler Biyoloji Ve Genetik Maaşları 2024 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşlarını da aşağıdan takip edebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

5/5 - (2 Oy)
Yorum yapın